Yurtdışı Alışveriş

Yurtdışından Alışveriş yaparken bilmeniz gerekenler

Yurt Dışı Alışveriş

İnternette bir ürün beğendiniz ve almak istiyorsunuz ancak bu ürün yurtdışından gelecek ve siz daha önce hiç yurtdışından alışveriş yapmadınız. Yurtdışından alışveriş yapmadan önce nelere dikkat etmeniz gerektiğini ve alışveriş sürecini dilim döndüğünce anlatmaya çalışacağım.

Yurt dışı yasaklı ürünler neler?

Yurtdışından alışveriş yapmadan önce ülkemizdeki gümrük mevzuatının neleri kapsadığını bilmek gerekiyor.

Yurtdışından her ürünü getirtemiyorsunuz , mevzuatta belirtildiği gibi,  Ateşli silahlar, bıçak, patlayıcı, askeri teçhizat, alkol ve tütün ürünleri, elektronik sigara, sporcu gıdarı, kozmetik ürünler ve benzeri ürünler yasaklı ürünlere girer.

En çok merak edilen konu  yurtdışından telefon gelip gelmeyeceğidir. Üzgünüm ama cep telefonuda yasaklı ürünlere girmektedir. Zaten alabilseydik buradaki telefoncular kepenk kapatırdı. Eğer alma gafletinde bulunduysanız telefon gümrüğe takılır ve geri satıcıya gönderilir. Ayrıca içinde sim kart özelliği bulunan hiçbir cihazı yurtdışından getirtemezsiniz. Ancak bir tanıdığınız var ise yanında sorunsuz Türkiye’ye sokabilir.

Eğer ürünün radyo veya televizyon özelliği varsa TRT bandrol ücreti ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Bir diğer konu ise ürünlerin ticari kategoriye girmiyor olması gerekiyor. Bu ne demek ? Yani ayrı üründen birden fazla aldıysanız gümrükten geçerken gümrük memuru sizin satıcı olduğunuzu zannedebilir ve kargonuzu gümrükte tutabilir.  Örn: Aynı çantadan 5 adet getirtmeye çalışırsanız gümrük memuru bunu farkederse gümrükten çıkarmaz. Eğer fazla ürün alacaksanız genellikle ufak ürünler olmasına dikkat edin. Bu kısım biraz sanş işi 🙂

Yurtdışı gümrük limiti ne kadar ?

Esas konuya gelmek istiyorum. Gümrük limiti! Ülkemizdeki vergisiz gümrük limiti 75 euro’dur. Bu rakam dikkate alınırken ürünün kargo fiyatı dahil edilmez.

Örn: Ürün fiyatı:  65 euro  + kargo ücreti : 25 euro = 90 euro yapıyor. Sizin ürününüz 65 euro olduğu için vergi ödemezsiniz.

Ancak 75-1500 euro arası vergiye tabidir. Eğer getireceğiniz ürün 1500 euro’dan fazla ise ithalat vergisine geçiyor yani ithalatçı olarak işlem yapanız gerekiyor.

Gümrük bakanlığının sitesinde de belirttiği gibi gümrük vergisi :

  • AB ülkelerinden doğrudan gelmesi durumunda %18
  • Diğer ülkelerden gelmesi durumunda %20

          olarak uygulanmaktadır.

 

Yurtdışından alışveriş yaparken çapraz kurlara dikkat etmeniz gerekiyor. Şu anki kurla 75 euro = 83 dolar / 64 pound yapıyor. Alışveriş yaparken bu sınırların biraz altında kalmanız her zaman daha güvenlidir çünkü emin olun gümrük memurları ile uğraşmak istemesiniz !

Yurtdışından alışveriş yaparken “yılda en fazla 5 ürün getirtebilirsin” gibi laflar duyabilirsiniz. Böyle bir sınırlama yoktur istediğiniz kadar alışveriş yapabilirsiniz.

Yurtdışından alışverişte kargo seçimi?

Yurtdışından alacağınız ürün kadar hangi kargo ile Türkiye’ye geleceği de çok önemlidir. Eğer yurtdışından alışveriş yapacaksanız mutlaka ilk seçeneğiniz o ülkenin kendi devlet kargosu olmalıdır. Çünkü özel kargo şirketleri, devlet kargosundan farklı çalışır ve eğer ürününüz gümrüğe takılırsa size bir ton masraf çıkartırlar. ( ordino ücreti , gümrük vergisi , depo ücreti vs.) . Bu masraflar yüzünden ürününüzü almaktan vazgeçebilirsiniz. Diğer bir deyişle astarı yüzünden pahalı ya gelebilir.

Eğer devlet postası ile ürününüz gümrüğe takılırsa sadece gidip ürünün vergisi öder, ürünü alıp çıkarsınız.

Yurtdışındaki devlet postaları nelerdir ?

Genel olarak kullanılan devlet postalarını  yazıyorum çünkü bütün ülkeler için biraz liste uzuyor.

Amerika : USPS ( United States Postal Service)

İngiltere : Royal Mail

Çin : China Post

Japonya : EMS

Almanya : Deutsche post

Yurtdışı Kargo Tabiki Nasıl Yapılır?

Alışverişinizi yaptınız ve beni dinleyip bir devlet posta ile gönderimini sağladıysanız. Şimdi kargo takibinin nasıl yapılacağını kısaca anlatayım.

Alışverişten sonra çoğu satıcı size bir takip kodu verir. Bu takip kodu ile kargonuzn nerde olduğunu görebilirsiniz. Devlet postları biribiriyle iletişim halindedir ve anlık bildirimleri görebilmemizi sağlarlar.

Türkiye’ye devlet postasıyla gelen kargoları Ptt üzerinden takip edebiliyoruz. Kargonuzun nerde olduğunu öğrenmek için http://gonderitakip.ptt.gov.tr/ adresine girip takip kodunu girmeniz yeterlidir.

Eğer satıcı size takip kodu göndermemiş ama devlet postası ile geliyorsa yapmanız gereken şey sadece beklemek olacak 🙁

 

Yurtdışı kargo süreleri hakkında bilgi sahibi öğrenmek isterseniz. Aşağıdaki yazıma bir göz atın derim. İyi alışverişler.

 

5 Yorum

Yorum yapmak için tıkla

Bir Cevap Yazın

  • Yurt dışından alışveriş yapmak biraz bağımlılık yapıyor dikkat etmek gerekiyor bence 🙂 Ben bir ara dadandır, 3 dolar 5 dolar derken fatura kabarıyor 🙂

  • 150$ bir kamera almıştık, satıcı ile irtibaat kurup hediyedir diyerekden bir gift yazdı. Ek olarak fatura tutarı 40 dolar cinsinden birşey yansıtmasını istedik.

  • Ben Türkkitap.de ‘den kitap siparis ettim. Kargo takip de göndermediler. On günden fazla oldu. Hala bekliyorum. Ne zaman gelir?

  • Happyjelibons.com’dan yurt dışı mağazasından telefonda aldım elbisede toplu sipariş adamlar kargo ücreti almıyor ve ürünleri sapa sağlam firmasına göre değişiyor bu işler

Bloga e-posta ile abone ol

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

Bumerang - Yazarkafe

Instagram