Yurtdışı Alışveriş

Yurtdışı Alışveriş Siteleri Detaylı Analiz

slider-alisveris-siteleri

En İyi Yurtdışı Alışveriş Siteleri ve Karşılaştırmaları

Bloğum’da sık sık bahsettiğim yurtdışı alışveriş siteleri ile detaylı rehberler mevcut ancak şunu fark ettim ki bütün bu sitelerin artıları ve eksileri ile birlikte karşılaştırıldığı bir yazı yazmamışım. O yüzden bu yazımda en iyi yurtdışı alışveriş sitelerini masaya yatırıp birbirlerine göre avantajları ve dezavantajlarını inceleyeceğiz. En büyüklerden gidiyorum bu yazımda yoksa yüzlerce yurtdışı alışveriş sitesi mevcut hepsini yazmak imkansız 😛 Kısacası hangi koşullarda hangi siteyi tercih  etmeliyiz ona bakacağız. 

Güvenli Alışveriş ve Amazon

yurtdışı alışveriş siteleri

İlk olarak benimde favorim olan Amazon ile başlamak istiyorum. Amazon bildiğiniz gibi online alışveriş sektörüne online kitap satarak başlamış ve daha sonra dünyanın en çok ziyaret edilen online alışveriş sitesi haline gelmiştir. Şu an internette aradığınız herhangi bir ürünü amazon’da bulmanız olasıdır.  Kendi yaptığım alışverişlere dayanarak güven açısından Türkiye’deki sitelerden bile fazla güvenim vardır.

Yazıma tam olarak başlamadan belirteyim bu bir amazon rehberi değildir. Eğer amazon ile alışveriş yapmak için daha detaylı bilgiye ulaşmak isterseniz. Aşağıdaki rehber tam sizin için.

Amazon’dan Alışveriş Rehberi (A’dan Z’ye)

Devam edelim …

Amazon önceden sadece kendi ürünleri satıyordu. Yani aldığınız her ürün amazon deposundan gönderiliyordu. Amazon daha sonra diğer satıcılarında amazon.com üzerinden belli bir komisyon karşılığı satış yapmalarına izin verdi. O yüzden Amazon’dan alışveriş yaparken aradığınız ürünün altında “Sold by Amazon yazmasına” dikkat edin. Aynı satış taktiğini şu an Hepsiburada.com da uyguluyor.

Peki bu diğer satıcılardan mı yoksa Amazon’dan mı almalıyız? ilk tercihiniz tabiki de amazon olmalı ancak diğer satıcılardan alsanız bile “Fullfilled by Amazon” yazan bir satıcı ise gözü kapalı alın.

Örnek vermek gerekirse… Geçen aylarda 2 ayrı dükkandan farklı iki figür almıştım. Kutuyu açtığımda figürlerden birinin sıfır değil kullanılmış olduğunu gördüm. Çünkü paket önceden açılmıştı belliydi. Bu arada aldığım satıcının rating’i %91 filandı yani düşük sayılır ama en iyi fiyat oradaydı. Hemen dakikasına Amazon müşteri hizmetlerine online chat ile bağlandım. Bana kullanılmış bir ürün geldiğini ve paramı geri istediğimi yazdım. Çok kibar olan müşteri yetkilisi sakin olmamı ve bana hemen paramın iade edileceğini belirtti. Ayrıca ürünün bende kalabileceğini geri göndermeme gerek kalmadığını da söyledi. Şimdi burada anlamamız gereken bir olay var. Benden ne bir kanıt istedi ne de başka bir şey. Büyük ihtimalle geçmiş alışverişlerime bakıp benim nasıl bir müşteri olduğuma baktı. Dahası Amazonun katı müşteri memnuniyeti politikası gereği para iadesi kararını verdi. Aynı olayın burada başınıza geldiğini düşünün sizce bu şekilde bir davranışla karşılaşır mıydınız? Dahası bu kadar hızlı bir muhatap bulabilir miydiniz.

İşte Amazon’un şu an dünyada alışverişte birinci sırada olmasının diğer sebeplerinden birisi de mükemmel bir müşteri hizmetlerine sahip olmasıdır.

Eğer satın almak istediğiniz ürün eski değilse ve üretimden kalmamışsa mutlaka Amazon’da bulursunuz. Eğer ürün üretimden kalkmış ve zor bir bulunan ürünse büyük ihtimalle yine bulursunuz ancak fiyatı emin olun pahalıdır. Amazon elindeki stokları bitirinceye kadar indirim yapar o yüzden stoklarında eski ürünler pek kalmaz. Bahsettiğim diğer satıcılar ise bunu fırsat bilerek yüksek fiyattan o ürünleri satmaya devam ederler.

Kargo fiyatlarına bakarsak Amazon’un sattığı ürünleri alırsanız çok düşük bir kargo ücreti ödersiniz. Ancak başka satıcılardan alırsanız kargo fiyatları değişmeye başlıyor. Kimisi gerçekten düşük kimisi de olabildiğine fazla fiyat çekiyor.

Güvenilirlik 5
Müşteri Hizmetleri 5
Ürün Çeşitliliği 4
Kargo Ücretleri 4
Ortalama  4.5


Aradığını Bulabildiğin Site Ebay

yurtdışı alışveriş siteleri

Yurtdışı alışveriş siteleri diyince akla ilk gelenlerden biriside eBay’dir. Paypal Türkiye’den çekilmeden önce  daha sık alışveriş yaptığım ve şimdilerde de eskisi kadar olmasa da kullandığım bir site.

Bu arada eBay’den Paypal ile alışveriş yapılabilir mi diye soruyorsanız. Evet çok rahat yapılıyor 😉  Öğrenmek için alttaki yazıma göz atın derim.

Amerikapostam ile Ebay’den Alışveriş Tecrübem

Ebay bildiğimiz Gittigidiyor gibidir. Esasında Gittigidiyor eBay gibi desek daha doğru olur çünkü aynı iş modelini kopyalamışlar. Gittigidiyor’un belli bir hissesi zaten uzun zaman önce eBay tarafından alındı. İleride adı eBay Türkiye olur mu zaman gösterecek sanırım.

Bu iş modeline eBay sadece ev sahibi olarak çalışıyor. Bir şey satmıyor sadece satıcılardan komisyon alıp işlerini düzgün yapıp yapmadıklarını kontrol ediyor. Sitedeki herkes satıcı, kimi eski bozuk para koleksiyonunu satmak istiyor, kimi köşede duran gitarını, kimisi de zaten var olan dükkanı ile online olarak satış yapmak istiyor.

Hal böyle olunca aradığınız ürün ister yeni ister eski olsun mutlaka satan birini buluyorsunuz.  Örneğin 1980 senesine ait bir  Air Jordan spor ayakkabı arıyorsanız tek gideceğiniz yer eBay’dir. Bu açıdan eBay’in eline su dökebilecek başka bir rakibi yok.

Güvenli alışveriş açısından bakarsak, birincisi Paypal ile ödemelerinizi güvence altına almış oluyorsunuz. İkincisi zaten eBay’de satıcıların ratingini ve aldığı olumlu olumsuz yorumları görüyorsunuz. Ancak…her yerde sistemi suistimal edebilen kişiler olabiliyor. Aldığınız ürün hasarlı geldi veya başka bir ürün geldi. Yada hiç gelmedi… Bu gibi durumlarda siteden dispute açıyorsunuz. Yani itiraz formu doldurup nedenlerini belirtiyorsunuz. Burada itirazınızı kanıtlamanız gerekli. Eğer ürün gelmediyse size takipli kargo ile gönderildiyse zaten kayıtlardan görülüyor. Eğer takipsiz ise ve gelmediyse paranızı geri alırsınız. Ancak bazen dolandırıcılar o ürün yerine başka bir ürün gönderiyorlar. Kargo ile size ulaşana dek satıcı parasını almış oluyor ve siz itiraz edinceye kadar başka bir hesap açmış oluyor. O yüzden bir satıcının yorumlarına ve ne kadar süredir üye olduğuna dikkatlice bakın.

Kargo ücretleri burada da satıcıya göre değişiyor. Kimisi ürünün fiyatını düşürüp kargoya abanıyor kimisi de gerçekten kargodan kar etmeden fiyatı ne ise fiyata gönderiyor.

Güvenilirlik 4
Müşteri Hizmetleri 4
Ürün Çeşitliliği 5
Kargo Ücretleri 4
Ortalama  4.3

 

Ücretsiz Kargonun Adresi Aliexpress

yurtdışı alışveriş siteleri

Hem 1 dolara taa Çin’den ürün al hemde kargo ödeme. Dünyada üzerinde böyle bir şeyin mümkün olabildiği yer tabiki de Aliexpress. yurtdışı alışveriş siteleri incelememizde son durak Aliexpress oluyor. Aliexpress daha önce kurulan Alibaba’nın son kullanıcıya çevrilmiş halidir. Aliexpress’teki satıcıların çoğu zaten Alibaba’da üretici olarak var olan firmalardan oluşur. Haliyle üreticiden aldığınız ve Çin’de üretildiği için 1-2 dolara binlerce ürün bulabiliyorsunuz.

Aliexpress’ten nasıl alışveriş yapıldığını detaylıca öğrenmek istiyorsanız. Aşağıdaki rehberden buyurun.

Aliexpress’ten Alışveriş Nasıl Yapılır?

Aliexpress’ten alışveriş genel olarak kolay ve güvenli. Sadece satıcının yorumlarına ve satıcı puanına dikkat etmeniz gerekiyor. Ürünler genellikle ucuz olduğu için çokta üzülecek bir şey olmuyor zaten.

Eğer aldığınız ürünler alakalı bir sıkıntınız var ise yine dispute açıyorsunuz ve satıcıdan cevap bekliyorsunuz. Eğer ki satıcı ile anlaşamadınız o zaman araya Aliexpress müşteri hizmetleri giriyor. İngilizceniz olsa bile çinliler çat pat konuşuyor ve sizi anlamamazlıktan gelebiliyorlar. İşin bu kısmı biraz uzun sürüyor gerçekten saat farkından dolayı da geç cevap yazıyorlar bir bakmışsınız 1 hafta geçmiş hala dert anlatıyorsunuz. O yüzden güvenilir satıcıları tercih edin başınız ağrımasın 3-5 dolar için.

Kargo konusunda gerçekten bir iyileşme var çoğu takipsiz kargom 1-1.5 hafta içinde elime ulaştı. Eskiden bu süre daha uzundu ve 2-3 haftayı buluyordu.

Benim Aliexpress’ten yaptığım alışverişlerde şu ana kadar kaybolan bir kargom olmadı. Sadece bir ürünüm hasarlı geldi onda da satıcı ile anlaştık ve indirim aldım.

Ürün çeşitliliği için konuşmak gerekirse yüz binlerce ürün var ancak çoğu bildiğiniz gibi çin malı ve kopya ürün. Buradan genellikle ıvır zıvır ürünler alınıyor zaten. Yani bir kalite aramadığınız ürünlerde gayet avantajlı. Ancak kozmetik ve hijyen ürünleri yada kıyafet gibi yani vücudunuza sürekli temas eden ürünlerden uzak durmanızda fayda var, çünkü nerede ve nasıl yapıldığı meçhul. Onun dışında ev dekorasyon ürünleri, tornavida setleri gibi ufak araç gereçler için ilk gitmeniz gereken yerde burası.

Güvenilirlik 4
Müşteri Hizmetleri 3
Ürün Çeşitliliği 4
Kargo Ücretleri 5
Ortalama  4.0

Genel Değerlendirme

Arkadaşlar eğer kitap dergi, çok pahalı olmayan orijinal elektronik veya bilgisayar parçaları gibi ürünler almak isterseniz size tavsiyem Amazon.com’a yönelmeniz. Eğer aradığınız ürün spesifik bir ürünse ve her yerde bulunan bir ürün değilse eBay’e göz atmanız gerekli. Eğer orjinalliği ve kalitesi sizin için önemli değilse sadece iş görsün yeter dediğiniz ürünlerden arıyorsanız o zaman sizin gitmeniz gereken yer AliExpress’tir.

Umarım yeterli ve açıklayıcı bir yazı olmuştur. Yazıyı beğendiyseniz lütfen paylaşarak daha fazla kişiye ulaşmasını sağlarsanız sevinirim. Görüşmek üzere.

 

Bloga e-posta ile abone ol

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

Bumerang - Yazarkafe

Instagram