Tasarım

Ücretsiz Stok Fotoğraf İndirebileceğiniz 12 Site

ucretsiz-stok-fotograf-siteleri-balbazar-com

Webmasterlar, bloggerlar, yada tasarımcılar için kaliteli ücretsiz stok fotoğraf bulmak sürekli bir derttir. Yaptığınız işe uygun bir fotoğrafı ararsınız bulursunuz bir bakmışınız fotoğraf ücretlidir yada lisans hakları sınırlıdır. Neyse ki son bir kaç yıldır stok fotoğraf olayı artık tekel olmaktan çıktı ve kar amacı gütmeyen siteler açılmaya başladı. Bu yazımda kaliteli ücretsiz stok fotoğraf nerelerden indirebilirsiniz sizinle paylaşacağım.

1. Pexels

ücretsiz stok fotoğraf indirme

Pexels’deki tüm fotoğraflar ücretsiz stok fotoğraf kaynaklarından özenle seçilerek toplanıyor. Bu sitenin en iyi yanı sitedeki bütün fotoğraflar Creative Commons Zero lisansı altında sunuluyor. Bu fotoğraflar kişisel projelerinde kullanabileceğiniz gibi ticari projelerinizde de kullanabilir. Gelişmiş bir arama yüzüne sahip ve aradığınız fotoğrafları kolayca bulabileceğiniz bir site.

 

2. Stokpic

ücretsiz stok fotoğraf indirme

Fotoğrafçı Ed Gregory’nin kendi fotoğraflarını paylaştığı geniş bir arşive sahip ücretsiz stok fotoğraf sitesi. Siteye her hafta 10 ücretsiz yeni fotoğrafın ekleniyor. Sitedeki bütün fotoğrafları istediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

Sitede en son paylaşılan 100 fotoğrafa buradan göz atabilirsiniz.

3. Kaboompics

ücretsiz stok fotoğraf indirme

Kaboompics web tasarımcısı Karolina tarafından kurulmuş bloggerlar, website sahipleri ve sosyal medya kullanıcılara hitap eden bir ücretsiz stok fotoğraf sitesi. Karolina kaliteli ücretsiz fotoğraf bulmanın ne kadar zor olduğunu bilen ve yaşayan bir tasarımcı olarak bu siteyi açmaya karar vermiş.

Sitedeki bütün resimler ücretsizdir. Kişisel ve ticari işlerde fotoğraf sahibinin izni olmadan kullanabilirsiniz.

4. Stoksnap.io

ücretsiz stok fotoğraf indirme

Fotoğrafçıların kaliteli fotoğraflarını ücretsiz olarak paylaştığı bir site. Fotoğraflar özenle seçilmiş ve neredeyse kötü diyebileceğim bir fotoğrafa rastlamadım. Özellikle manzara resimleri arıyorsanız burada yüzlerce mevcut.

5. ISO Republic

ücretsiz stok fotoğraf indirme

2014’te fotoğrafçı Tom Eversley tarafından kurulmuş. Kurulduğundan bu yana 1000’den fazla fotoğrafın yüklendiği ve her gün yenilerinin eklendiği ücretsiz olarak kullanabileceğiniz başka bir kaynak.

6. PicJumbo

ücretsiz stok fotoğraf indirme

Yeni bir web tasarımı ya blog yazınız için resim mi arıyorsunuz? O zaman Picjumbo’ya bakmanızı tavsiye ederim. Değişik konularda kaliteli fotoğraflar  bulabileceğiniz ücretsiz bir site. Ayrıca aylık 10 dolardan başlayan premium üyelikle özel fotoğraf koleksiyonlarına sahip olabilirsiniz.

7. FreeRange

ücretsiz stok fotoğraf indirme

Freerange üzerindeki fotoğrafların hepsi kendi ekibinden ve  dışarıdan katılan fotoğrafçılar tarafından paylaşılıyor. Kaliteli ve güzel bir arşive sahip.

8. New Old Stock

ücretsiz stok fotoğraf indirme

New Old Stock’un eski siyah beyaz resimlerinden oluşan geniş bir fotoğraf koleksiyonu var.

Bu eski fotoğraflar Flickr Commons’taki herkese açık olan arşivden geliyor. Açıklamalarına göre fotoğraflarda bilinen herhangi bir lisans sorunu olmadığı söyleniyor.

Eğer vintage fotoğraflar arıyorsanız buraya göz atmayı unutmayın.

9. Pixabay

ücretsiz stok fotoğraf indirme

Pixabay yüzlerce kaliteli stok fotoğrafı ücretsiz sunan en iyi sitelerden bir tanesi.  Fotoğrafların hepsi Creative Commons Zero lisansına sahip. Sitede 780 binden fazla fotoğraf, vektör ve illüstrasyon bulunmakta. En profesyonelce hizmet veren ücretsiz sitelerden bir tanesi.

10. Negative Space

ücretsiz stok fotoğraf indirme

Negative Space her hafta yeni ücretsiz stok fotoğraflar ile güncelleniyor. Sitedeki bütün fotoğrafları herhangi bir lisans ihlali olmadan istediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

Mimariden teknolojiye kadar farklı konularda fotoğraflar mevcut. Aramalarda renk, kategori ve fotoğraf boşluk yönü gibi özelliklerle filtreleme seçeneği bulunuyor. Her ne kadar bir üyelikli stok fotoğraf sitesi kadar olmasa da sürekli büyüyen bir arşive sahip.

11. Libreshot

ücretsiz stok fotoğraf indirme

Yine bir fotoğrafçı tarafından oluşturulmuş bir site. Sitede kendi fotoğraflarını paylaşıyor. Çok farklı açılardan çekilmiş kaliteli ve ilginç fotoğraflar bulabilirsiniz. Tabi ki yine bütün fotoğraflar ücretsiz.

12. Fancycrave

ücretsiz stock fotoğraf indirme

İnternetten resim aramaktan bunalanlar için yine bir tasarımcı ve fotoğrafçı olan  Igor Ovsyannykov tarafından açılmış bir site. Igor Tayland, Komboçya, Vietnam, Malezya, Laos ve Japonya gezileri sırasında çektiği fotoğrafları ücretsiz olarak paylaşıyor.

Creative Commons Zero Lisansı Nedir ?

Bilmeyenler için Creative Commons Zero Lisansı şu anlama gelmektedir. İndirdiğiniz fotoğrafları her şekilde kullanabilirsiniz. Alıntı yapmanıza yada sahibinden izin istemenize gerek yok. İster kişisel ister ticari işlerinizde kullanabilirsiniz. Ama bu resimleri kendi sitenizden kendinizin gibi dağıtamaz ve satamazsınız. Yada indirdiğiniz fotoğraftaki modeli yakışık olmayan manipülasyonlarda kullanamazsınız. O zaman hak ihlali ortaya çıkabilir.

Umarın işinize yarayan bir liste olmuştur. Hoşunuza gittiyse lütfen paylaşın..

 

 

4 Yorum

Yorum yapmak için tıkla

Bir Cevap Yazın

Bloga e-posta ile abone ol

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

Bumerang - Yazarkafe

Instagram