İnternet Sosyal Medya

Snapchat Lensleri Nasıl Yapılıyor ?

snapchat_lensleri_nasil_yapilir

Snapchat hayatımıza girdi gireli artık onunla yatıp kalkar olduk. Ben Snapchat’ı  fazla kullanmama rağmen etrafımdakilerin hergün her lensi üzerimde test  etmesin dolayı bilmediğim lens kalmadı. Bana sorarsanız çok eğlenceli ve interaktif bir uygulama. İnsanları da kendine çeken yanı da interaktif ve her gün yeni farklı lenslerin çıkması. Geçen gün aklıma takıldı, bu lensleri nasıl yapıyorlar acaba ? 3 boyutlu yüz tanıma yazılımı olmalı ancak bu yazılım fikri nereden geliyor?

Snapchat’in yüz tanıma lensleri 2015 yılında Ukrayna’lı Looksery firmasını 150 milyon dolara satın almasıyla ortaya çıkıyor. Firma daha önce geliştirdiği bu yazılım ile yüz tanımadan, telefondan çek bozdurmaya kadar bir çok işlevi gerçekleştiriyormuş. Bu farklı lensler aslında bu firmanın eseri ve artık snapchat ekibi taraından geliştiriliyor. Aşağıdaki video da bu yazılımın nasıl çalıştığına dair aklımızdaki soru işaretlerini gideriyor.


Yazılım sürekli yüzünüzü tarayarak bütün açılarını kaydediyor ve yüzünü belli noktalardan işaretliyor. Lensler Snapchat ekibi tarafından 3 boyutlu ortamda tasarlanıyor. Her lensin içindeki anmiasyonlar bir mimik ile başlatılacak şekilde programlanıyor.Siz lensi açtığınızda  3 boyutlu model yüzünüzdeki işaretlenmiş notalar ile birleştiriliyor ve siz yüzünü çevirdiğinizde , aşağı yukarı hareket ettiğinizde lenste aynı şekilde hareket ediyor. İstenilen mimiği yaptığınız da ise içerindeki animasyonu harekete geçiriyor. İlk görüşte çok basit gibi dursa da arka planda büyük bir çalışmanın var olduğu belli.

Bu selfie lensler Snapchat severleri daha çok oyalayacağı kesin. Ancak snapchat’e çok yeni özellikler gelecek gibi gözüküyor.

Snapchat bir kaç ay önce Obvious Engineering firmasına ait Seene adlı bir uygulamayı daha satın aldı.  Bu uygulama cep telefonu lensini kullanarak 3d boyutlu modeller taramanıza olanak sağlıyor. Seene uygulaması rakipleri gibi infrared sensör veya fazla kameraya gerek duymadan sadece cep telefonundan yüzünün 3 boyutlu modelini çok başarılı bir şekilde çıkartabiliyor. Bu uygulama sayesinde  Kendi yüzümüzü tarayıp onu sanal gerçekçilik platformunda kullanabilmek yakında mümkün olacağa benziyor.

Seene uygulamasının bir diğer özelliği de fiziksel  objelerle interaktif şekilde ilişki kurabilmesi. Aşağıdaki video’da Seene uygulamasının neler yapabildiğini gösteriyor.

Eğer Snapchat bu özellikleride uygulamaya dahil edebilirse, reklamcılığı farklı bir yöne taşıyacağına hiç süphe yok.

 

etiketler

Bloga e-posta ile abone ol

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

Bumerang - Yazarkafe

Instagram