Popüler

Lego Hakkında Bilmek İstediğiniz Herşey

713avenue_legominifigures_group02

Merhaba Lego severler, Lego’nun büyüsüne kapılıp buraya kadar geldiyseniz artık geri dönüşünüz yok demektir 🙂 Lego ile ilk tanışıklığım 5-6 yaşlarında babamın yurtdışından getirdiği setlerle başladı. Sürekli oyuncakları israf eden bir çocuk olduğum için ne yazık ki hiçbirinden eser kalmadı. Daha sonra 2007 ’de internette dolaşırken 10178 Motorised AT-AT setini görüp vuruldum ve hemen ebay’den hemen sipariş ettim. O günden başlayan lego aşkı hala devam etmektir, ve  imkanım oldukça koleksiyonuma yeni setler eklemeye çalışıyorum.

Lego ile yeni tanışacaklar için oluşturduğum bu derleme ile lego hakkında bilmeniz gereken ne varsa burada bulacağınızı düşünüyorum.

Legonun hikayesi 1949’da Danimarka’da başlıyor. Legonun mucidi olan marangoz Ole Kirk Christiansen ilk önce tahtadan oyduğu blokları ile başlıyor işe. Tahta bloklar şeklinde tasarlanan parçalar daha sonra 1960’larda plastikten üretilmeye başlanıyor. Şirket 2004’te batma notkası gelmişken ilk kez yönetime aile dışından biri alınıyor ve bu aldıkları kişi şirketin şu an ki CEO’su Jørgen Vig Knudstorp’dan başkası değildir. 2004’ten sonra Lego bir dönemi geride bırakarak şu an ki popülerliğini kazanmayı başarıyor. Lego her ne kadar kutularında yazdığı gibi 1,5 – 16 yaş kitlesine hitap etse de yıllar içinde her yaştan insanın kalbinde yer etmeyi başarmıştır.

Lego’nun her geçen yıl farklı lisans anlaşması yapması kendine olan ilginin sürekli artmasını sağlamıştır. Star Wars, Superheroes (DC Comics ve Marvel)  lisansları legonun şu an en çok para kazandığı temalar içinde yer almaktadır. Son yıllarda çıkardığı devasal setlerle AFOL ( Adult Fan of Lego) denilen biz  yetişkin lego sevenlerin sürekli iştahının kabarmasına ve cüzdanların boşalmasına neden olmaktadır 🙁

Lego Hakkında Bilmediğiniz Bazı Gerçekler:

 • Dünya üzerindeki her insana ortalama 86 adet lego parçası düşmektedir.
 • Üretimdeki 1 milyon parçadan sadece 18 tanesi hatalı çıkmaktadır.
 • Eğer minifigürler gerçek insan olsaydı şu anki nüfusu 4 milyar’ı biraz geçiyordu.
 • Bayramlarda ve özel günlerde her saniyede 28 lego seti satılmaktadır.
 • Lego minik araçları için yılda 306 milyon adet lastik üretmektedir. Bu rakam onu dünyanın en büyük lastik üreticisi yapmaktadır.
 • 2013 yılı itibari  ile 560 milyar lego parçası üretilmiştir.
 • Dünya’dan Ay’a giden bir yol için 40 milyar lego parçası yeterlidir.
 • Duplo parçaları normal lego parçalarının 8 katıdır ama yinede birbirleri ile uyumludur.

Lego Parçaları Nasıl Üretilir?

Bütün lego parçaları ABS (acrylonitrile butadiene styrene ) denilen petrolden elde edilen bir maddeden yapılmaktadır. Gelişmiş kalıp makinalarında ABS maddesinin kalıplara enjekte edilmesiyle ortaya lego parçaları çıkmaktadır. Legonun üretim tekniği ve ABS maddesinin dayanıklılığı sayesinde parçalar yıllarca sorunsuz şekilde takılıp çıkarılabilmektedir.

Lego üretimin hattının nasıl çalıştığına dair kısa bir video ile de aklımızdaki sorulara ışık tutalım.

 

Bütün setlerin aynı lego parçalardan oluşmasına rağmen fiyatlara baktığınızda büyük bir City setinin ufak bir Star Wars seti ile aynı fiyatta olduğunu görebilirsiniz. Bunun nedeni yukarıda bahsettiğim lisans bedelinin devreye giriyor olması.

Her lego seti belli bir sayıda üretilir ve her setin bir raf ömrü vardır. Bu raf ömrü legonun üretim kapasitesi ile alakalıdır ortalama bir setin raf ömrü iki senedir. Eğer setin raf ömrü bittiyse üretimden kalkar ve “Retired” olur yani emekliye ayrılır ve o set bir daha üretilmez. Eğer siz o seti o zaman alamamışsanız üretimden kalktıktan sonra normal satış fiyatının iki katına yakın bir fiyat ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Lego ya başlamadan önce ;

 Hangi temayı sevdiğinize karar verin.

Aylık bütçenizi belirleyin, bu bütçeye göre almak istediğiniz setleri hedef listenize ekleyin.

Kendi tasarımınızı yapmak istiyorsanız ilk önce gerekli parçaların listesini yapın

Eğer aileniz size bu desteği sağlayacaksa onlara bu durumdan bahsedin ve onaylarını almaya çalışın.

Odanızda yeterli sergileme alanı olduğuna emin olun. Yoksa hep kutularında kalırlar.

Eğer Lego koleksiyonu yapmaya karar verdiyseniz ilk kural etrafınızdakilere aldırış etmeden karar verdiğiniz yolda yürümeniz olacak. Çünkü etrafınızdakilerden şu cümleleri duyabilirsiniz.

 • Kocaman adam oldun hala oyuncaklarla mı oynuyorsun?
 • Şu ufacık şeylere o kadar para mı verdin?
 • Bu paraya ben ev geçindiriyorum.
 • vs. vs….

Sanırım bu cümleler çoğu koleksiyoncunun duyduğu cümlelerdir. Bunlara alışmanız gerekiyor 🙂

Ancak maddi özgürlüğünüzü hala kazanamadıysanız lego koleksiyonunuzu ertelemeniz gerekebilir, çünkü pahalı bir hobi ne yazık ki. Ben harçlıklarımla biriktirim diyorsanız o zaman gerçekten sevdiğiniz ve uzun süre oynayacağınız setleri tercih edin.

Legonun İçindeki Temalar:

Lego içinde bir çok farklı tema bulunmakta. Bu temalar farklı hedef kitlelerini düşünerek oluşturulmuş gruplardır.

  Lego’ya ilk başlayanlara tavsiyem tema seçerken biraz daha dikkatli olmaları. Çünkü City ile başlayan serüven bir anda bakıyorsunuz Technic’e dönüvermiş. En sonunda bir bakmışsınız Star Wars koleksiyonu yapıyorsunuz.  Bu süreçte olan sizin paralarınıza oluyor 🙂 Ancak legonun güzel yanı ikinci elinin çok değer kaybetmemesi…

 

Lego Duplo

0-5 yaş arası çocuklar için oluşturulmuş bir seridir. Duplo parçaları normal lego parcalarından yaklaşık 8 kat büyüktürler. Çocukların parçaları yutmasını engellemek için bu şekilde tasarlanmıştır. Lego ile tanışacak ufaklıklar için başlangıç setidir. Çok şirin bir temadır..

Lego hakkında lego_duplo

Lego Classic

Lego’nun en saf hali, çocukken oynadığımız , kendimize araba, ev yaptığımız önümüze yapmamız gerekenleri açıklayan bir klavuzun olmadığı tema. Başlangıç için eğer kendim bir şeyler yapmak istiyorum derseniz bence bu tema ile başlayabilirsiniz. Bu serideki çoğu set, saklama kabıyla geldiği için legolarınız için ekstra bir kutu almanıza gerek kalmıyor.

Lego hakkında

Lego City

Adı üstünde Şehir teması. İtfaiye Binası, Hava alanı, Polis Merkezi aklınıza şehir ile gelen her şeyi bulabileceğiniz bir seri. Kendi şehir dioramalarınızı yapmak istiyorsanız Lego City  tam sizin için. Fiyatları diğer setlere göre daha makuldur ve eğlenceli setlerdir.

Lego hakkında

 

Sizde evinizde böyle bir şehir dioraması kurmak isterseniz, hiç birşey için geç kalmış değilsiniz..

 

Lego Technic

Technic parçaları normal lego parçalarından farklıdır. Daha çok iş makinaları, kara ve hava araçlardan oluşur. Technic setleri biraz daha ileri seviye bir seri desek yalan olmaz.

Bu setlerdeki gelişmiş mekanizma sayesinde bir çok fonksiyonu aynı yerden kontrol edebilirsiniz. Lego Technic parçaları ile aklınıza gelebilecek her şeyi yapabilirsiniz. Aracınıza motor takıp uzaktan kumandalı bir arabaya çevirebilirsiniz. Yada robot tasarlayıp onu yürütebilirsiniz. Dediğim gibi sizin hayal gücünüze ve birazda tasarlama becerinize kalıyor. Not: Robotik ile ilgileniyorsanız Lego Mindstorms serisine göz atmanızı tavsiye ederim.

lego_technic_8043 Lego hakkında bilmek istediğiniz herşey

Lego Creator

 Lego Creator serisi  benimde çok sevidiğim daha çok yaratıcılık barındırın bir tema.  Bir Creator seti aldığınızda size 3 farklı model yapma imkanı sunar. Araba yaptınız sıkıldınız onu helikoptere yada bir tekneye çevirebilirsiniz. Bu ufak setlerin aksine exclusive denilen legonun özel olarak ürettiği serilerin çoğu bu tema altında çıkmaktadır.Bu setler 2000-4000 parça arasındadır genellikle. Bu serinin en fazla sevilen setleri modüler binalardır. 

lego-creator-propeller-plane Lego hakkında bilmek istediğiniz herşey

 

Lego Architecture

Legonun mimari binalar serisidir. Dünyadaki ünlü mimari binaları ufak ölçekte yeniden tasarlayarak masamızın bir kenarında sergilememize olanak sağlıyor.

Lego hakkında bilmek istediğiniz herşey

Lego Friends

Bu seri, Legonun  “erkeklere hitap ediyor” algısını kırmak ve minik bayanların legoyu sevmesini sağlamak için ortaya çıkan bir tema. Minifigürleri normal lego figürlerinden farklıdır. Daha çok ufak bir bebek oyuncak şeklinde tasarlanmışlardır. Çok renkli ve cıvıl cıvıl kız çocuklara hitap eden bir seri.

Lego hakkında bilmek istediğiniz herşey lego friends 2

Lego Super Heroes 

Super Heroes içinde Marvel ve Dc Comics Lisanslarını barındıran bir temadır. Süper kahramanlar serisi Batman, Süperman , X-men gibi çizgiroman serilerini canlandırır. Batman setleri oldukça popülerdir. Bu tema Lego’nun en çok satan temalarından birisidir. Sevdiğiniz kahramanın setlerine sahip olmak isterseniz bir göz atın derim.

 

Lego hakkında bilmek istediğiniz herşeylego superheroes

 

Lego Star Wars

Pek anlatmaya gerek yok sanırım. Legonun en çok beğenilen temasından biri. Bir lego dükkanına girdiğinizde karşınıza çıkan setlerin yarısının Star Wars olması sizce tesadüfmüdür 🙂 Bu temada here yıl  UCS (Ultimate Collector Series ) serisi altında sınırlı sayıda üretilmiş setler çıkmaktadır. Bu setler daha çok yetişkin koleksiyonerlere hitap eden setlerdir. Oynanabilirlikleri fazla değildir ancak sergilendiklerinde çok güzel dururlar.

lego-millenium-falcon-ucs10178- lego-starwars

 

Lego Exclusives (Özel Seri)

Esasında Lego’nun böyle bir teması yok ama her sene belirli temalar içinde exclusive dediği özel setler çıkarır. Bu setler genellikle çok parçalı (2000-5000) ve  pahalı setlerdir 🙂 Exclusive setler içinde en popüler olanlar Creator teması içindede bahsettiğim modüler şehir binalarıdır. City binalarına göre oldukça detaylıdır ve yan yana birleşip bir sokak oluştururlar. Özellikle Star Wars için her yıl bir yada iki Exclusive (UCS) set çıkar. Bu exclusive setler daha çok sergilemek içindir. Çoğunun oynanabilirliği fazla yoktur. 199-350 $ arası fiyatından dolayı da yetişkin legoculara hitap eder.  Bu setler normal lego satan dükkanlarda bulunmaz. Türkiye’de Adore Oyuncak ve Lego Discovery Center’da  bu setleri bulabilirsiniz.

Lego hakkında bilmek istediğiniz herşey Lego hakkında bilmek istediğiniz herşey

 

 

Lego Minifigures

Lego minifigürler İlk olarak 1978’de üretilmeye başlanmış ve getirdiği popülerlikten dolayı 2010 yılında ayrı bir tema olarak ortaya çıkmışlardır. Her altı ayda bir farklı 16’lı seri halinde piyasaya çıkarlar. Her seride birbirinden farklı karakterler bulunur. Şu an 16’ıncı seri  yeni satışa sunulmuştur. Her paketten rastgele bir figür çıkmaktır. Eğer mıncıklama yoluyla anlayabilirseniz bu seriyi toplamanız daha kolay olacaktır ama en temiz yolu bütün seriyi satan satıcıları bulup onlardan almaktır. Daha öncede söylediğim gibi eğer lego da beğendiniz birşey olursa ve imkanınız varsa onu alın sonraya bırakmayın çünkü fiyatı emin olun aynı olmayacaktır. Örneğin şu an 2010 da çıkan ilk minifigür serisini almak isterseniz 650-1000 tl bir fiyat ödemek zorunda kalırsınız. Eğer o zaman alsaydınız tanesi 10 liradan 160 tl öderdiniz. Her zaman söylüyorum lego pahalı bir oyuncak 🙁

lego-minifigurler-seri-16

Eğer bu seriler ilginizi çekmediyse kendi tasarımlarını yapmak istiyorsanız. Gerekli parçaları nereden ve nasıl temin edebileceğinizi anlatan “Bricklink Alışveriş Rehberi” yazıma göz atmanızı tavsiye ederim.

 

Yardımcı Siteler

Kuzeykalesi – Türkiye’den koleksiyonerlerin buluştuğu, geniş bir Lego kitlesi olan bir platform. Forumlarına üye olmanızı tavsiye ederim.

Rebrickable – Elinizdeki parçalarla hangi setleri yapabileceğinizi gösteren bir site.

Brickset – En yeni lego haberlerini bulabileceğiniz bir site.

Sariel.pl – Techic parçalar ile inanılmaz tasarımlar yapan Sariel adlı bir tasarımcı.

jkbrickworks – Genellikle hareketli heykeller yapan çok yetenekli bir tasarımcı.

 

Yurtiçi Lego  Satın Alabileceğiniz Yerler

Yurtiçinde  artık heryerde bulunabiliyor. Ancak aradığınız belirli bir set varsa ilk önce uğramanız gereken yerler

Adore Oyuncak ( Lego Özel Seri bulunuyor)

ToyzzShop

Lego Discovery Center Mağazası ( Lego Özel Seri Bulunuyor)

 

Gittigidiyor‘dan almak isterseniz size Tavsiye edebileceğim bir kaç satıcı var.

PlayWell Oyuncak – Sürekli alışveriş yaptığım ve arkadaş olduğum, her konuda işini güzel yapan bir dükkan.

Verminaardd – Yine sizi üzmeyecek dürüst bir legosever abimiz.

Yurdışından Lego  Satın Alabileceğiniz Yerler

Bricklink

Ebay

 

Bloga e-posta ile abone ol

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

Bumerang - Yazarkafe

Instagram