Yurtdışı Alışveriş

Kapanan Paypal ile Alışveriş Yöntemi

paypal ile alisveris

Paypal Kapandı Artık Ne Kullanacağız?

Geçtiğimiz günlerde Paypal, BDDK( Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu) tarafından lisans verilmediği için Türkiye ofisi kapandı ve Türkiye’den çekildi. Artık Türkiye’den hiç bir işlem yapamıyoruz. 2006 yılından beri kullandığım internetteki çoğu alışverişimi yaptığım alışveriş aracının Türkiye’den çekilmesi benim gibi herkes için büyük bir şok oldu. Özellikle de benim gibi Ebay’den çok alışveriş yapan biri iseniz daha fazla bir şok yaşamışsınızdır. Özellik Ebay üzerinden satış yapan bir çok türk kullanıcı zor durumda  kaldı ve iş yapamaz hale geldiler. Çünkü Ebay ödemelerde sadece Paypal’ı kabul ediyordu. Bu yazının devamında Türkiye’den Paypal ile alışveriş yöntemi nasıldır ona değineceğim.

Peki bu Paypal Neden Türkiye’den Çekildi

Bu konuda herkes BDDK’yı suçladı ilk olarak çünkü Bir çocuğun elinden oyuncağını alır gibi BDDK da elimizden yurtdışı alışveriş oyuncağımız Paypal’ı almıştı. Ancak işin özünü biraz araştırınca BDDK’nın bu konuda yasalara göre hareket ettiğini gördük. Ülkemizdeki yasalara göre her yabancı şirket Türkiye’de yaptığı finansal faaliyetleri denetlenmesi için Türkiye’de bir sunucu barındırması gerekiyor. Paypal bunu bildiği halde büyük olasılıkla vergi ödememek için bu gerekliliği yerine getirmedi. Paypal’ın bunu yapması çok zordu peki ? Hayır tabiki de çünkü hali hazırda Avrupa’da faaliyet gösterdiği bütün ülkelerde kendi sunucuları var. bu yüzden Türkiye’de olmadığı için BDDK tarafından lisans alamadı. Anlayacağınız Paypal, Türkiye gibi internet alışveriş oranı her sene ciddi oranda artış gösteren bir pazarı elinin tersiyle itmiş oldu.

Paypal yaptığı açıklamada “Türkiye’deki müşterilerimize hizmet verebilmek için gerekli çalışmalar için adımları atacağız” diyor ancak elini çabuk tutmaz ise yerini dolduracak yeteri kadar rakibi piyasada bulunmakta.

Paypal Olmadan Nasıl Alışveriş Yapılır?

Paypal’ın hayatımızdan çıkması bizi etkilediği kadar bu sistemi kullanan şirketleri de etkilemiş durumda. Özellikle Ebay’den alıveriş yapan büyük bir Türk kullanıcı kitlesinin bir anda yok oluşu Ebay’i de etkilemiştir. Zaten Ebay Paypal ile yollarını ayıracağını geçen sene duyurmuştu. Paypal çünkü sadece Ebay ile anılıyordu ve bu durumdan kurtulmak için iki firma yollarını ayıracağını bildirmişti. Ebay ödeme seçeneklerine kredi kartını da ekledi ancak bu işlemde Paypal üzerinden yapıldığı için Türkiye’den gelen işlemlere kapalı. Ebay’den Paypal olmadan alışveriş yapmak şu an için mümkün değil.

Türkiye’den Kapanan Paypal ile Alışveriş Yöntemi

Not: Öncelikle buradaki yazılar bilgilendirme amaçlı olarak yazılmıştır. Burada yazılanların uygulanmasından doğacak sonuçlar ile balbazar.com sorumlu tutulamaz.

Eğer internet üzerinden dijital ürün almak isterseniz (Oyun, film, dergi, Abonelik vs.) Türkiye’den Paypal ile alışveriş yapabilmeniz için bir yöntem var.

İlk önce Paypal.com adresine  girip yeni bir üyelik oluşturmamız gerekiyor. Bu oluşturacağımız üyelik ingiltere üzerinden işlem yapacak. Çünkü Türkiye adresli hiç bir hesap ile alışveriş yapmamıza izin vermiyor. IP Türkiyeden gelsede alışveriş yapmanıza izin veriyor. Ama dediğim gibi fiziksel ürünler için kullanmayınız çünkü kargo ingiltereye gider 🙂

Paypal ile alışveriş yöntemi Size adım adım nasıl üyelik oluşturacağınızı adım adım göstereceğim

Paypal.com’a girdikten sonra “Sign Up” a tıklıyoruz. Karşımıza çıkan ekrandan aşağıdaki gibi devam ediyoruz.

Kapanan Paypal ile Alışveriş Yöntemi

İngiltere hesabı açacağımız için ülke olarak United Kingdom seçiyoruz.

Kapanan Paypal ile Alışveriş Yöntemi

Burada bilgileriniz doldururken Gerçek bilgilerinizi doldurmaya dikkat edin çünkü kredi kartınızda ki isimle eşleşmeye bakabiliyor bazen. Yada şifrenizi unutmanız durumunda doğum tarihinizden hesabınızı kurtarabilirsiniz. Adresi aşağıdaki gibi giriniz. Bu adres bizim alışverişler için kullanacağımız bir adres olacak. Dijital ürün alacağımız için adresle çok işimiz olmayacak.

Kapanan Paypal ile Alışveriş Yöntemi

Kredi kartı yada debit kartınız varsa kullanabilirsiniz. Ben kredi kartımı kullandım. Kredi kartınızın yurtdışı alışveriş izini olmasına dikkat edin. Türkiye kredi kartını kabul ediyor şu an için.

paypal ile turkiyeden alisveris yontemi 4

Kredi kartımızı da ekledikten sonra bu ekrana geldiysek. Her şey sorunsuz demektir.

Kapanan Paypal ile Alışveriş Yöntemi

 

Paypal hesabınız artık aktif. Bu hesap ile Paypal kabul eden yerlerden alışveriş yapabilirsiniz. Ebay üzerinden denemedim ancak oradaki satıcıların çoğu Paypal adresine gönderdiği için biraz riskli eğer sizin verdiğiniz bir adresi kabul eden bir satıcı bulursanız bu hesap ile ödemeyi deneyebilirsiniz.

 

Güncelleme :

eBay’den Paypal ile Alışveriş Yöntemi

Eğer Paypal ile eBay’den veya Amerika’dan bir  bir ürün almak isterseniz. Aşağıdaki konuda anlattığım yöntem ile alışverişinizi sorunsuz yapabilirsiniz.  Özellikle eBay’den almanız gereken bir ürün varsa aşağıdaki yoldan başka bir yol yok şu an için.

Amerikapostam ile Ebay’den Alışveriş Tecrübem

 

4 Yorum

Yorum yapmak için tıkla

Bir Cevap Yazın

Bloga e-posta ile abone ol

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

Bumerang - Yazarkafe

Instagram