Popüler

İzlemeniz Gereken En İyi Animeler Listesi

en_iyi_animeler2

Anime nedir? Anime, Japonca çizgi film anlamına gelen Frasızca bir kelimeden türetilmiştir.  Anime dediğimiz çizgi filmlerin ortak bir çizim tarzı ve tekniği vardır. Genellikle meşhur mangaların (japon çizgi romanı) sinema veya televizyona uyarlanmış halleridir. Animelerde duygular abartılı yüz şekilleriyle  ifade edilir. Bu hafta kült haline gelmiş en popüler ve en iyi animeler listesini sizinle paylaşacağım. Tabi bu liste bana göre yapılmış en iyi animeler listesi. İçerisinde eksikler olabilir ancak anime ile yeni tanışacaklara bu listeden başlamalarını tavsiye ederim.

 

Cowboy Bebop

en iyi animeler

Yayın Tarihi: 1998 – 1999 arası Tür: Macera, Aksiyon, Bilim Kurgu, Drama
Bölüm Sayısı: 26 Format: Tv Dizisi

2021 yılında gezegenler arası seyahat yapılabilmektedir ancak bu ulaşım sırasında oluşan bir aksaklık nedeniyle ayda buluna geçitte bir patlama olur. Aydan kopan parçalar dünyaya düşer ve sürekli oluşan bir meteor sağnağına yol açar. Bu patlama dünya yüzeyinin büyük bir bölümünü ve milyarlarca insanın hayatını yok eder. İnsanlar artık yer altı sığınaklarında yaşamaya başlar ve bir kısmıda başka gezegenlere göç eder.

Cowboy Bebop’un hikayesi de 2071 yılından başlar ve  Bebop adlı uzay gemisinde seyahat Spike ve Jet adlı iki  paralı haydut avcısının hikayesini konu alır. Uzay bir ucundan diğer ucuna suçluları yakalamak için yolculuk eden avcıların geçmiş yaşamları da onları yanlız bırakmaz.

Karakterler, müzik ve senaryo olarak hiç sıkılmadan izlenebilecek gelmiş geçmiş en iyi animelerden biridir.  Her bölümü ayrı bir film tadındadır. Hikayeden çoğu zaman saparak karakterin geçmişlere gidildikçe hikaye daha da derinleşmeye başlar. 

Berserk

berserk

Yayın Tarihi: 1997 – 1998 arası Tür: Aksiyon, Fantastik, Macera, Drama
Bölüm Sayısı: 25 Format: Tv Dizisi

Hikaye Guts adlı gencin Şahin Takımı adlı paralı asker grubuna katılmasıyla birlikte gelişen olaylar etrafında şekillenir. Guts hırslı ve kaybetmeyi sevmeyen bir savaşçıdır. Çoğu dövüşte kaybedeceği zannedilen yerlerde, cinnet geçirerek ( Berserk buradan geliyor ) gücünün en üst noktasına ulaşmayı başararak rakiplerini mağlup eder.Bu seriyi izleyecekseniz baştan sizi uyarayım diğer bildiğiniz animeler gibi şirin emotionlar yada esprili bir dil yoktur. Bu anime yüksek oranda şiddet içerir ve bir genel olarak çaresizliğin ve acımasızlığın kol gezdiği bir orta cağ karalığı havası vardır. Guts’ın gençliğinden başlayarak  devasa kılıcı ile nasıl Kara Şövalye olduğunu anlatan efsane bir anime serisi. En iyi animeler listesinde ilk sıralarda yer alır.

Claymore

claymore

Yayın Tarihi: 2007 Tür: Aksiyon, Fantastik, Macera, Drama
Bölüm Sayısı: 26 Format: Tv Dizisi

Orta çağda insanlar yoma denilen insanlarla beslenen yaratıklar tarafından avlanmaya başlanmıştır. Claymore adı verilen gizli bir organizasyon yomaları öldürmek için, yoma-insan genlerinden oluşan hibrid bir kadın savaşçı grubu yaratır. Bu savaşçılara Claymore’lar yada gümüş gözlü cadı denmektedir. Claymorelar’ı gözleri gümüş yomalarınki altın rengidir. Claymore’lar aşırı güç seviyelerine çıktıklarında gözler yomalarınki gibi altın rengine dönüşür ve vücutları da değişime uğrar. Berserk gibi bol bol kanlı dövüş sahneleri veaksiyon içerir. Bu seride de sürekli dram ve acı eksik olmaz.

Full Metal Alchemist

fullmetal_alchemist

Yayın Tarihi: 2003 -2004 arası Tür: Doğaüstü Güçler, Aksiyon, Drama
Bölüm Sayısı: 51 Format: Tv Dizisi

Full Metal Alchemist 20. yüzyılda simyanın sürekli kullanıldığı fantastik bir dünyada geçer. Simya dönüşüm çemberleri kullanarak bir maddeyi diğer bir maddeye çevirebilmektedir. Yetenekli simyacılar bu dönüşümlere sihir de ekleyerek simyanın kullanımını sınırsız hale getirmişlerdir. Ancak simyanın temel eşit takas kuralı vardır.

“Bir şeyi elde etmek istiyorsan ona eş değerde bir şey sunmalısın, “

Hikaye Edward ve Alphonse Elric kardeşlerin anneleri çocukluklarında ölmüştür ve simyada iyi olan kardeşler ölen annelerini simya ile geri getirmek isterler. Ancak insan dönüşümü şu ana dek başarılamamıştır. Yaptıkları dönüşüm sırasında Edward kolunu ve bacağını, kardeşi ise vücudunu kaybeder. Edward kardeşinin ruhunu  kan mührü ile bir zırha bağlar ve hikaye kardeşlerin kendi vucutlarını eski haline geri getirebilmek için eşit takas ilkesini ortadan kaldıran filozof taşını aramalarını konu alır.

Hellsing

hellsing

Yayın Tarihi: 2001-2002 arası Tür:  Aksiyon, Vampir, Korku, Doğaüstü Güçler
Bölüm Sayısı: 13 Format: Tv Dizisi

Dünyada insanlara zarar veren tehlikeli vampirler ve yaratıklar kol gezmektedir.  Avrupa‘da büyük bir teşkilat olan Hellsing yapılanması vampirleri  avlamak için kurulmuştur. Serinin başrol karakteri Alucard ( yani Dracula ) gerçek bir vampirdir ve vampir olarak doğmuştur soyu Dracula’dan gelmektedir. Bilinen en güçlü vampirlerden biridir. Hellsing organizasyonu için çalışır.

Attack On Titan

attack-on-titan

Yayın Tarihi: 2013 Tür: Aksiyon, Trajedi, Fantastik, Korku
Bölüm Sayısı: 13 Format: Tv Dizisi

İnsanoğlu nereden ortaya çıktığı belli olmayan devler tarafından tükenme noktasına gelmiştir. Bu devler belli bir zeka belirtisi göstermeyen ancak insanoğlunu yok etmeye içgüdüsel olarak istekli bir türdür. Dev saldırılarından kaçabilen insanlar kendine duvarlarla çevrili bir ülke kurmuşlardır. 100 yıldır bu duvarların arkasında güvenlice yaşamaktayken birden şehre şimdiye dek görülmemiş büyüklükte bir dev saldırır ve duvarda bir delik açılır. Bu delikten gelen devler Eren Yeager ve üvey kardeşi  Mikasa Ackerman’ın yaşadığı bölgeyi istila ederek Eren’in annesini gözleri önünde yerler. Bundan sonra devlerden intikam almaya yemin eden Eren ve Mikasa orduya katılarak serüvenlerine başlarlar.  Bölümler ilerledikçe bütün karakterleri daha yakından tanıma fırsatı buluyorsunuz. İkinci Sezon Nisan 2017 ‘de başlıyor.

Mutlaka izlemeniz gerekenlerden ….

One Punch Man

one-punch-man

Yayın Tarihi: 2015 Tür: Aksiyon, Fantastik, Macera, Süper Güçler
Bölüm Sayısı: 12 Format: Tv Dizisi

Kahramanlığı eğlence olarak yapan Saitama üç yıllık sıkı çalışmanın ardından saçlarından bile olsa da istediği güce ulaşmıştır. Ancak karakterimiz bu durumdan hiç hoşnut değildir çünkü bütün rakiplerini tek yumruk ile öldürebilmektedir. Bir o kadar absürt ama eğlenceli ve bol aksion dolu bu seriyi mutlaka izlemenizi tavsiye ederim.

Rurouni Kenshin

rurouni-kenshin

Yayın Tarihi: 1996 – 1998 arası Tür: Dövüş, Tarihi, Aksiyon, Romantizm
Bölüm Sayısı: 95 Format: Tv Dizisi

Kenshin Meiji devrimi sırasında birçok kişiyi öldürmüş bir suitkastçidir. bu yüzden ona “Hitokiri Battousai”  lakabı verilmiştir. Devrim sona erdikten sonra bir daha asla kimseyi öldürmeyeceğine yemin eder ve gezgin olarak yaşamaya başlar. Kenshin bir gün geçmişinin ondan intikam almak için geleceğiniz biliyordur. Güzel kılıç dövüşleri ve romantik senaryosu ile en iyi animeler listesinde en iyilerden birisidir.

Death Note

death-note 

Yayın Tarihi: 2006 – 2007 arası Tür: Dedektiflik, Gerilim, Doğaüstü Güçler
Bölüm Sayısı: 37 Format: Tv Dizisi

Yagami Light bir lise öğrencisidir ve sürekli haberlere yansıyan cinayetlerden ve insanlığı yozlaşmışlığından bıkmıştır. Light bir gün bir defter bulur. Defterin içinde “ Bu deftere ismi yazılan kişi ölecektir” yazar. Bunun ilk bir şaka olduğunu zanneder. Eve geldiğinde televizyonda bir suçlunun birisini rehin aldığı haberini görür. Deftere suçlunun ismini yazar ve suçlu 40 saniye sonra ölür. Light bu defterle dünyadaki adaleti sağlamayı amaçlamaktadır. Ancak peş peşe gelen aynı ölümler dedektif “L” nin dikkatini çeker ve ikili arasındaki kovalamaca başlar.

Steins;Gate

steins_gate-1

Yayın Tarihi: 2011- 2013 arası Tür: Komedi, Bilim Kurgu, Gerilim
Bölüm Sayısı: 24 Format: Tv Dizisi

Zamanda yolculuk kavramını işleyen bilim-kurgu türünde bir yapıt. Bilim adamı Okabe arkadaşı Mayuri ve hacker Daru’dan oluşan ekip laboratuarda mikrodalga fırını ile geçmişe mesaj göndermeyi başarırlar. Ancak geçmişe gönderilen her mesajda dünyanın çizgisi ve akışı değişmektedir. Bu değişimlerin farkına varan Okabe dünyayı eski haline getirmek için elinden geleni yapmaya çalışacaktır. Komedi ve dramı içinde barındıran güzel bir anime serisidir.

Ghost in The Shell

ghost-in-the-shell

Yayın Tarihi: 1995                     Tür: Aksiyon, Bilim Kurgu, Gerilim
Bölüm Sayısı: 1 Format: Film

2029  yılında bütün dünyadaki yaşam bir elektronik ağ ile birbirine bağlanmıştır. İnsanlar robotlar ve yapay zekaya sahip programlar bu ağın bir parçasını oluşturmaktadır. İnsanlar artık vücutlarına yaptırdıkları sibergenetik organlar ve uzuvlar ile daha iyi bir vücuda kavuşmaya çalışmaktdaır. İnsanları diğer yaşam formlarından ayıran tek şey içlerindeki hayalet (ruh) tur.  Ancak Kuklacı denilen hacker bu hayaletleri kontrol edebilmekte hatta hafızalarını bile silebilmektedir. Sibergenetik bir vücuuda sahip Binbaşı Motoko Kusanagi ve ekibi bu suçluyu yakalamak için elinden geleni yapacaktır. Bilim-kurgunun ve cyber-punk öğelerinin bol bol işlendiği, geleceğimizi sorgulamamıza neden olan kült animelerden bir tanesidir.

 

 

1 Yorum

Yorum yapmak için tıkla

Bir Cevap Yazın

  • Rurouni Kenshin ozamanın teknolojisi ile bizim sapstar dediğimiz bir ateri salonunda yayınlanmaktaydı. Dilimizi geliştirmek için izlediğimiz bir çizgi romandı. Fakat şöyle bir değişik olay vardı, Japonların yaptığı bir Çizgi roman japonca olmalıydı fakat, ingilizce olarak izliyorduk. Bazılarımız ne konuştuklarını anlamasada sadece ekranda dönen havada ki bıçaklar bile bizi heycanlandırıyordu.

    Serinin izlenmesini tavsiye ederim gayet sürükleyici.

Bloga e-posta ile abone ol

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

Bumerang - Yazarkafe

Instagram