İnternet

İnternetten Güvenli Alışveriş İçin İpuçları

slider-alisveris2

Herkese merhaba bugün internetten güvenli alışveriş yaparken nelere dikkat etmeliyiz. Alışverişte hangi ödeme yöntemini tercih etmeliyiz? En güvenli siteler hangileridir? Bu Konulara göz atacağız.

Online alışveriş hayatımızda uzun süredir var bu alışveriş kolaylığına alışanlar için artık bırakmaz çok zor. Kendimden örnek vermem gerekirse araba ile 10 km uzaklıktaki alışveriş merkezine gidip otoparkta yer arayıp daha sonra ürün alıp gelmektense çoğu zaman internetten aldığım oluyor. Çok tembel miyim? Hayır. Sadece o ürün eğer bana hemen gerekli değilse ve internette ücretsiz kargo ile aynı fiyatta ise benim tercihim her zaman online alışveriş olmuştur.

İnternetten alışveriş yapmak isteyen ama kredi kartı ile de alışveriş yapmaktan çekinen çok insan var, etrafımda da görüyorum. İnsanlar kredi kartlarının çalınmasından ve fazladan para çekilmesinden korkuyorlar. Onların açısından bakarsak haksız da değiller, bu tür örnekler de hayatımızda çoğu zaman haberlerde görüyoruz. Ancak internetten alışveriş sanıldığı kadar korkutucu değil eğer siz önleminizi alırsanız.

Eğer kredi kartınızı sürekli kullanıyorsanız ve ekstrenizde bütün alışverişleri takip edebiliyorsanız siz bilinçli bir kullanıcısınız demektir. Özellikle bütün ödemelerinizi ve para gönderimlerinizi internet bankacılığı üzerinden yapıyorsanız internette kredi kartı ile alışverişten korkmanıza gerek çünkü size her alışverişinizde mesaj veya bildirim geliyordur.

İnternetten güvenli alışveriş yapabilmek için nelere dikkat etmek gerekiyor peki ?

Sanal Kart veya Online Cüzdan Kullanın

internetten güvenli alışveriş

İnternetten alışverişlerde eğer kredi kartı kullanmaktan çekiniyorsanız. İlk tavsiyem Sanal Kart kullanmanız olacaktır. Her bankanın artık sanal kartı bulunmakta ve internet bankacılığı kullanıyorsanız hemen kendinize belirlediğiniz bir limitte bir sanal kart oluşturabilirsiniz. Sanal kartı kullanmanın avantajı limiti belli olduğu için hesabınızdan o limitten başka para çıkışı olmaz. Örn: Almak istediğiniz ürün 450 TL ve sizin limitiniz 500 TL olsun. Alışverişten sonra hesabınızda 50 TL limitiniz kalır ve bu limitin üstüne çıkmazsınız. Ayrıca kartınıza aylık bir alışveriş limiti koyabilirsiniz bu sayede kartınızı bir nevi güvence altına almış olursunuz.

Bir diğer ödeme yöntemi ise online cüzdan kullanmaktır. Bu sistem Paypal gibi çalışır. Siz bu ödeme sistemine üye olursunuz ve kartınız sisteme kaydedilir. Bu yöntemle ödeme yaparken alışveriş yaptığınız site sizi online ödeme sistemine  yönlendirir ve ödemenizi oradan yaparsınız. Ödeme başarılı ise tekrar alışveriş sitesine geri dönersiniz. Bu ödeme yöntemi ile alışveriş yaptığınız yer sizin kredi kartınızı kaydedemez ve ödemeyi diğer taraftan alır. Ayrıca sürekli kredi kartı numaranızı girmekten kurtulursunuz.

Bu bahsettiğim online cüzdan sistemi artık ülkemizde baya çoğaldı. Bunlara örnek vermek gerekirse :

BKM Express , PayU, iPara gibi siteler online alışverişlerde sık kullanılan güvenli  ödeme sistemleridir.

Ortak Kullanılan Bilgisayarlardan Alışveriş Yapmayın

internetten güvenli alışveriş

En çok yapılan yanlışlardan biri de ortak kullanılan bilgisayarlardan alışveriş yapmaktır. Özellikle bir internet kafeden alışveriş yapmayı sakın düşünmeyin. Çünkü bilgisayarları bir su bardaği olarak düşünün ortada duran bilmediğiniz bir bardaktan su içermisiniz? O bardaktan daha önce kim su içmiş ve nasıl içmiş ? Biraz abartılı bir örnek olarak görülebilir ama bilgisayarda sizden önce indirilmiş zararlı virüsler bulunabilir bu virüsler sizin alışveriş yaptığınız kredi kartlarını veya şifrelerinizi kötü ellere ulaştırabilir.

İş yerinizdeki bilgisayardan alışveriş yapıyorsanız o bilgisayarı sadece sizin kullandığınızdan emin olunuz. Ayrıca evdeki bilgisayarınızda ortak ise çocuğunuz bilmeden bilgisayara virüs bulaştırmış olabilir bu güvendiğiniz bir bilgisayardan alışveriş yapmaya özen gösterin.

Alışveriş Yaparken Mobil Uygulamaları Kullanın

Eğer bir akıllı telefonunuz var ise ve biraz telefonla haşır neşir iseniz alışveriş yaptığınız sitelerin mobil uygulamalarını telefonunuza indirin. Bu uygulamalar doğrudan siteye bağlandığı için güvenlik açısından bir sorun teşkil etmezler. Ancak mobil uygulamayı güvenilir bir yerden indirdiğinizden emin olun.

Güvenilir Alışveriş Sitelerini Tercih Edin

İnternetten güvenli alışveriş için bildiğiniz ve marka değeri yüksek siteleri tercih edin. Şöyleki 5-10 lira ucuza bulduğunuz başka bir site olabilir ancak o site yeni kurulmuş olabilir ve rekabete girebilmek için fiyatlarını aşağıya çekmiştir. İnternetten alışveriş yaparken fiyat önemlidir ama satış sonrası destek daha önemlidir. Çünkü internette resmini gördüğünüz ürünü eline aldığınızda aynısı olmayabilir yada siz kullanmaktan vazgeçebilirsiniz. Bu durumda satıcı firmanın duruşu çok önemlidir. Siz ödemeyi yaptıktan sonra vazgeçtiyseniz veya ürün beğenmediyseniz geri gönderim aşaması ve para iadesinde başınızın ağrımasını istemiyorsanız güvenilir sitelerden alışveriş yapmanızı tavsiye ederim.

Ödemelerinizde 3D Secure Kullanın

İnternetten Kredi kartı veya Sanal kart ile alışveriş yapıyorsanız . Ödeme kısmında 3D Secure  güvenli ödeme seçeneğini tercih edin. Belki alışverişiniz 2 dakika daha  fazla uzayacaktır ama bu şekilde bir sonraki alışverişleriniz için  güvenlik eklemiş olacaksınız. Sizin telefonunuza gelen şifre sisteme girilmeden ödemeniz onaylanmayacaktır.

 SSL Sertifikası Olmasına Dikkat Edin

internetten güvenli alışveriş

İnternetten alışverişlerinizde ödeme sayfasına geldiğinizde adres çubuğunun başladığı yerde yeşil bir kilit işareti görürsünüz. Bu kilit işareti sitenin SSL sertifikası olduğunu belirtir. Bu sertifika ne işe yarıyor peki ? Bu sertifika işlem yaptığınız sayfadaki veriler özel bir şifreleme sistemi ile korunuyor demektir. Yeşil barın üzerine bastığınızda firmanın bilgileri çıkmaktadır ve  buradan da firmanın sertifikasını görebilirsiniz.

En Güvenillir Alışveriş Siteleri

İntenernetten alışveriş yaparken kullanmanız gereken en iyi ve en güvenilir alışveriş siteleri: Buraya ilk 10’u girdim ama tabi bu sitelerin dışında onlarca güvenli alışveriş için kullanabileceğiniz site mevcut. 

  1. Hepsiburada.com
  2. Amazon.com
  3. eBay.com
  4. Hizlial.com
  5. GittiGidiyor.com
  6. Trendyol.com
  7. Markafoni.com
  8. n11.com
  9. Boyner.com.tr
  10. Teknosa.com

Bloga e-posta ile abone ol

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

Bumerang - Yazarkafe

Instagram