Yurtdışı Alışveriş

Bricklink Alışveriş Rehberi

bricklink_alisveris_rehberi

Merhabalar, bu yazımda “Bricklink Alışveriş Rehberi” ile bricklink’ten nasıl alışveriş yapılır, detaylıca anlatmaya çalışacağım bu konuda yeterli türkçe kaynak olmadığınızı düşünerek sizinle bu konuda tecrübelerimi paylaşmak istedim. Sitenin arayüzü de baya bir karışık olduğu için ilk başta size zor gelebilir ancak bu yazının sonuna geldiğimizde bricklink ile aklınızda soru işareti kalmayacağına inanıyorum.

Bricklink ‘in kuruluş amacı ilk başlarda daha çok parça temini için kurulmuştur. Bir projeniz var aklınızda ama o parçaları mağazadaki setlerden temin edebilmeniz neredeyse imkansız. Hadi buldunuz 10 katı fazla fiyat ödersiniz hemde gereksiz bir çok parçanın sahibi olursunuz.

Bu yüzden Bricklink eski&yeni Lego parçası temin edebileceğiniz dünyanın en büyük  satış platformudur..

Şimdi Bricklink’ten alışveriş nasıl yapılır’ı size detaylıca anlatmaya çalışacağım.

 

Briclink’e Üye Olmak

İlk önce siteye üye olmamız gerekli. Bricklink adresine girip. Not a member? “Register now!” a tıklıyoruz.

briclink alisveris rehberi 1

Ardından “New Member Registration” diyoruz.

briclink alisveris rehberi 2

Karşımıza çıkan sayfada gerekli yerleri dolduruyoruz. Burada Adres kısmını doldururken türkçe karakter kullanmamaya özen gösterin çünkü çoğu zaman türkçe karakterler satıcı tarafından kargo için çıktı alındığında çıkmıyor yada ?,$,’ gibi işaretler çıkıyor ve buda kargonun kaybolmasına neden oluyor.

Herşey tamam ise “Submit Registration”a tıklayıp onay bölümüne geçiyoruz.

E-mail adresimize gidip gelen kodu buraya yazıyoruz. Kopyala yapıştır yapınca hata alabilirsiniz. Elle girmeyi tercih ediyoruz.

Ardından “Complete my Registration” diyoruz ve üyelik işlemimiz tamamlanmış oluyor.

 

Briclink’ten Alışveriş Nasıl Yapılır?

Şimdi size nasıl alışveriş yapılır, aradığınız parçayı nasıl bulabilirsiniz onu detaylıca anlatmaya çalışayım.

İlk önce parça alacaksanız aradığınız parçanın kodunu bilmeniz gerekli. Sistemde binlerde parça kayıtlı olduğu için hepsine bir kod verilmiş. Bu kod parçaları daha kolay bulmanıza olanak sağlıyor. Eğer bilmiyorsanız aradığınız parçaya ulaşmak için  ilk önce anasayfadaki “Parts” bölümünde tıklıyoruz. Karşımıza yüzlerce satır şey çıktı. Bricklink’in kaderi böyle yapacak birşey yok 🙂

Şimdi aradığınız parçalara ulaşmak için ufak tüyolar verebilirim. Eğer aradığınız parça aşağıdaki gibi 2×2 veya 2×4 gibi temel parçalar ise bunlar “Brick” kategorisindedir.

3003 3941

Eğer oval ve yuvarlak bir parça arıyorsanız “Brick, Round“ kategorisine girer. Kategorilere bakarak aradığınız parçayı bulabilirsiniz. Zaten işin eğlenceli kısmıda bu ya!

Hadi brick kodumuzu bulduk diyelim 3003 . Örneğin 2×2 siyah brick ihtiyacım var benim yaklaşık 50 tane almak istiyorum.  Hemen arama kutusuna “3003” yazıp aratıyorum. Karşıma hemen çıkıyor ufaklık ordan seçiyorum.

Ben siyah renge ihtiyacım olduğu için siyahı seçtim hemen bana aşağıda bu parçayı satan satıcıları listeledi.

briclink alisveris rehberi 4

Burada hemen yukardaki gibi Türkiyeye gönderenleri seçiyoruz. Condition : “New” seçtim çünkü bana yeni parçalar gerekli. Eğer kullanılmış olması sizin için çok farketmiyorsa “Used” seçeneğinide seçebilirsiniz. Bana 50 tane parça lazımdı yukardan “Min Qty” ( Yani dükkanında en az 50 tane siyah 2×2 brick olan satıcıları göster demek oluyor. ) “50” diyorum. Sort kısmında “Lowest Price” seçiyoruz. En ucuz fiyattan almak istiyorum ben hep :).

Briclink Kargo Fiyatları

Search” diyorum  ve tekrar yeni sıralama geliyor. Burada değinmem gereken bir konuda shippingler hakkında. Satıcıların dükkanı altında ülkelerini görebilirsiniz. Şimdi her zaman avrupadan almak  hem kargo ücreti hemde zaman açısından daha avantajlıdır. Amerika’dan gelen en ufak posta 7-11 dolar arasında değişmektedir. Ama avrupalı satıcılarda en düşük 2-3 euro kargolara rastlanabiliyor. Tabi bu dediğim kargolar minifigür filan için eğer parça lotu alacaksanız bu fiyatlara zor. Dediğim gibi genellikle avrupalı satıcıları tercih etmeye bakın.

İlk satıcı hollanda’dan güzel bir seçim olabilir. Min Buy:13,43 TRY diyor? Bu rakam sitesinden en az bu tutar kadar alışveriş yapmamız gerektiğini belirtiyor.  İkinci sıra Amerika ? kargo pahalı olabilir. Üç Portekiz ?  İşlem sayısı düşük. (15)  ile yazan yer satıcının yaptığı işlem sayısıdır.  Buradaki satıcıları çoğu bu işi evinden yapan kişiler. Bazen tatile çıkıyorlar, bazen tamamen işi bırakıyorlar. Aralarında dolandırıcılar da yok değil. İşlem sayısı yüksek olan satıcılardan almak herzaman daha güvenlidir.

İşlem sayısına tıklayıp satıcının yorumlarına bakmanız önemlidir. Çok işlem yapmış bir satıcının son 1 aydaki yorumları kötü olabiliyor bazen, çünkü dediğim gibi işi bırakıp ürün göndermiyorlar vs. bunlar kötü senaryolar şimdilik, devam ediyoruz….

Ben Hollandalı satıcıya bakmak için “View” diyorum. Hop hemen karşıma geldi dükkan sayfası.

Dükkana girer girmez ilk bakacağınız yer yukarıdaki “Terms” sekmesidir. Burada kargo ücretleri varsa aldığı komisyon oranı ve paketleme ücretleri gibi her şeyi buraya yazarlar.  Bizim için ilk olarak önemli olan kargo ücreti. Hemen listeye bakıyorum.

briclink alisveris rehberi 5

Fiyatlar iyi gibi duruyor. Bahsettiğim gibi 10 euro altına 1.5 euro paketleme ücreti istiyor.

Şimdi bizim legolarımız kaç gram tutuyor ona bakmak gerekli.  Hemen “Terms” yanındaki “Shop” sekmesine tıklıyoruz. Qty kısmına “50” yazıp.

Add Items to Cart”a basıyoruz.

briclink alisveris rehberi 6

Ekledik ama alışveriş alt limiti tutmadı bunun için ekstra bişeyler daha almak gerekiyor.

briclink alisveris rehberi 7

Şu anki sepetteki brickler 63 gr tutuyor. Ekstra 1.80 euro luk daha birşeyler eklemek gerekiyor.

briclink alisveris rehberi 8

Siparişi Tamamlamak

Sepetimiz 100 gr oldu ve 5.37 euro kadar bir ücret ödememiz gerekiyor.Şimdi hemen yukarıda shipping price listesine bakıyoruz ve tahmini kargo ücreti ortaya çıkıyor. 50-100 gr arası 3.75 euro demiş ama 100 gr üstü 6.25 euro. Bu ağırlık sadece parçaların ağırlığı paket ağırlığı da söz konusu o yüzden biraz brick düşürüp ağırlığı azaltabiliriz. En son kargo fiyatı genellikle yazılan fiyatlar arasında olur, o yüzden bu fiyatlar bizim için uygunsa artık siparişimizi tamamlama adımına geçiyoruz ve “Proceed to Checkout” diyoruz.

Son ekran siparişinizi onaylama ekranı bu ekranda satıcının koşulları, kabul ettiği ödeme yöntemleri ve kargo seçenekleri bulunuyor. Bu kısımı da tamamlayıp.”Agree and Continue” diyerek siparişimizi tamamlıyoruz.

Bu şekilde bir form satıcıya gidiyor. O aldıklarınıza ve ağırlığına bakıp size kendi kargo fiyatına göre bir fiyat veriyor. Varsa komisyon ve paketleme ücretini ekleyerek mailinize siparişi ödemeniz için link gönderiyor.

 

Briclink’ten Kredi Kartı İle Alışveriş

Not : Paypal Türkiye’den çekildiği için artık paypal ile ödeme yapılamıyor. Onun için kredi kartı kabul eden dükkanları tercih etmemiz gerekiyor.

Kredi kartıyla satış yapan dükkanları bulmak için izlemeniz gereken yoluda anlatayım.

Profil sayfamıza geliyoruz. “Stores” başlığı altında “Search by item” linkine tıklıyoruz.

briclink alisveris rehberi 9

briclink alisveris rehberi 10

Karşımıza çıkan arama seçeneklerini aşağıdaki resimdeki şekilde ayarlıyoruz ve “Show Stores” ‘a tıklıyoruz. Karşımıza çıkan bütün dükkanlar kredi kartı kabul ediyor. Artık limitiniz yettiği kadarıyla alışverişin tadını çıkarın 🙂

 

Bloga e-posta ile abone ol

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

Bumerang - Yazarkafe

Instagram