Yurtdışı Alışveriş

Amazon’dan Alışveriş Rehberi (A’dan Z’ye)

amazon_alisveris_rehberi

Amazon’dan Alışveriş Nasıl Yapılır?

Merhaba bu yazımda Amazon’dan alışveriş nasıl yapılır, onu anlatmaya çalışacağım. Ülkemizdeki yüksek kur oranı ve gümrük vergileriyle yurtdışındaki bir çok ürün, Türkiye’de 2-3 katına satılmaktadır. İnternet sayesinde artık bir çok ürüne ulaşmak çok kolay, hele amazon sayesinde hem kolay hem de güvenli ! Ucuz kargo seçenekleri ile istediğiniz ürünü, Türkiye’deki fiyatının yarısına Amazon’dan getirebilirsiniz. Hepsini tek tek anlatmaya çalışacağım ancak ilk kez Amazon’dan alışveriş yapacaklar için baştan başlıyorum.

Amazon’a Üye nasıl Olunur?

Amazon’dan alışveriş yapmak için ilk önce kendimize bir üyelik yaratmamız gerekli onun için ilk önce www.amazon.com sitesine giriyoruz.

Amazon'dan Alışveriş Rehberi

New customer? “Start here” yazan yere tıklıyoruz. Karşımıza gerekli üyelik bilgilerini doldurmamız için çıkan formu aşağıdaki gibi dolduruyoruz.

Amazon'dan Alışveriş Rehberi

Daha sonra  “Create your Amazon account ” butonuna tıklayarak. Üyeliğimizi tamamlıyoruz.

Çok basit olan üyelik kısmından sonra sıra geldi adres bilgilerimizi girmeye. Bu kısımda gireceğimiz bilgiler doğru olmalı çünkü ürünlerimiz bu adrese gönderilecek.

Amazon’da Adres Nasıl Eklenir?

Adres eklemek için önce “Your Account” linkine tıklayın.

Açılan sayfada Settings bölmesi altında “Add New Address” linkine tıklayın.

Amazon'dan Alışveriş Rehberi

Amazon'dan Alışveriş Rehberi

Yukarıda ki alanları doğru ve eksiksiz şekilde doldurun. Unutmayın bu adres sizin gönderilerinizin ulaşacağı adrestir.  Bu sayfada önemli bir kaç nokta var değinmem gereken.

Birincisi bu sayfayı doldururken Türkçe Karakter Kullanmayınız!  Eğer adınız veya soyadınızda türkçe karakterler varsa onları ingilizce yazmanız en güvenilir yoldur.

Örn: Adınız Soyadınız “Şenol Güneş” olsun. Bunu yazarken SENOL GUNES şeklinde yazınız. Neden peki bunu söylüyorum ? Çünkü yurtdışındaki alfabe ve karakter seti farkından dolayı kargonuz için çıktı aldıklarında isminiz “ ?enol G?ne? “olarak çıkabiliyor. Bu durum kargonuzun kaybolmasına sebep olabilecek bir durumdur.

İkinci önemli kısım TC. Kimlik numaranızı doğru girmenizdir. Amazon standart shipping de i-parcel (Ups’e ait ) adlı şirketle çalışıyor. Bu şirket Türkiye’deki gümrük mevzuatından dolayı sizin kaç kere ürün aldığınızı kontrol altına tutmak istiyor. Eğer TC Kimlik girmezseniz, i-parcel kargoyu satıcıya geri gönderiyor ve siparişiniz amazon tarafından iptal ediliyor.

Boş bırakın dediğim yer ise; bu kısım daha çok amerikan vatandaşları için geçerli. Çünkü buradaki kargo şirketleri bu kısıma dikkat etmiyorlar. Yani kargonuzu hafta sonu da istiyorum kısmını doldurabilirsiniz ama bence gerek yok.

Weekend Delivery : Kargonuzu hafta sonu kabul edip etmediğinizi soruyor.

Security Acess Code : Eğer güvenlikli bir sitede iseniz sizden giriş şifresini istiyor.

Herşeyi eksiksiz  doldurduktan sonra “Save & Continue” butonuna basıp adres ekleme işlemini sonlandırıyoruz.

Eğer “Save & Add Payment Method ” butonuna tıklarsanız sizi kredi kartı ekleme sayfasına götürecektir.  

Şimdi üye olduk ve kargo adresimizi de sisteme girdik. Alışveriş yapmak için birde kredi kartı eklememiz gerekli.

 

Amazon’da Kredi Kartı Nasıl Eklenir?

Hesabınıza  Kredi kartı eklemek için yine Hesap bölümüne geliyoruz.

Amazon Wallet bölümündeki “Add a Credit or Debit Card” linkine tıklıyoruz.

Amazon'dan Alışveriş Rehberi

Kredi kartı numarası , Ad-Soyad ( Türkçe Karakter Kullanmayın) ve Kartın son kullanma tarihini girip “Next” diyoruz.

Sizde gönderim adresinizi seçmenizi isteyecek. Hangi adrese gitmesini istiyorsanız listeden o adresi seçip “ Use this address” diyoruz. Eğer yeni bir adres oluşturmak isterseniz yukardan “Add a new address” seçeneğiniz tıklayınız.

Amazon'dan Alışveriş Rehberi

Şu an için alışveriş yapmak için  hiçbir engelimiz kalmadı. ( Kartınızda limit olduğu sürece 🙂 )

 

Amazon’dan İlk Alışveriş Deneyimi

Amazon yüzbinlerce ürünün satıldığı bir alışveriş sitesi. Buradaki ürünleri çoğu amazon tarafından satılıyor, ancak diğer satıcıların da kendi ürünlerini belli bir komisyon karşılığı satmalarına izin veriyor (Gittigidiyor gibi). Amazon’dan alışveriş yaparken ilk bakmanız gereken şey ürünün amazon.com tarafından satılıyor olmasıdır. Çünkü amazon tarafından satılan ürünlerin çoğu Türkiye’ye kargolanır ve en önemlisi kargo ücreti diğer satıcılara göre çok düşüktür. Ayrıca birden fazla benzer ürün aldığınızda kargo ücretinde çok fazla bir oynama olmaz.

Peki satılan ürünlerin amazon.com tarafından satıldığını nasıl anlarız?

Sizin için örnek bir arama ile nasıl anlaşıldığını anlatmaya çalışacağım.

Örneğin ben amazon’dan PS4 için yeni çıkan oyunlardan bir tane almak istiyorum.

Hemen arama kutusunda gelip “PS4 GAMES” yazıp “Enter”a basıyorum.

Sonuçlar karşımıza geldi. Soldaki menuden “Ship to Turkey” yazan kutucuğu seçiyorum.

Amazon'dan Alışveriş Rehberi

Ben buradan Doom oyununu gözüme kestirdim. Onu almak için tıklıyorum.

Evet resimde görüldüğü gibi bu ürün amazon.com tarafından satılıyor. Türkiye’ye gönderim yaptığını yazıyor.  

Amazon_ilk_alisveris_deneyimi_2

Amazon her zaman en ucuz fiyattan satmıyor. Diğer satıcıların amazondan daha ucuz fiyat verdiği oluyor genellikle. O fiyatları görmek isterseniz aşağıdaki “…used & new from… “ linkinden ulaşabilirsiniz.

Evet oyunu almak için “Add to Cart” diyorum ve sepetime ekleniyor. Hemen sepetime gidiyorum ve ürünün kargosu ne kadarmış görmek istiyorum. Genellikle resimde olduğu gibi hemen fiyatın altında ufak puntoyla + ile başlayan yerde kargo fiyatı yazar. Bazen beğendiğiniz ürün farklı satıcılarda olabilir ve fiyat yazmayabilir.

Kargo fiyatını öğrenmek için “Cart” ekranında sağdaki “Estimate your shipping and tax” üzerinde tıklıyorum.

Amazon_ilk_alisveris_deneyimi_4

Herşey kalem kalem yazılı. Benim 5$ kuponum olduğu için indirim yapılıyor.

Evet bu kısımdan sonra “Proceed to checkout” diyorum. Merak etmeyin bir onay ekranı daha var 😉

Amazon_ilk_alisveris_deneyimi_5

Shipping adresime bakıyorum. Tamam!  Kredi kartım Doğru!

Kargo seçeneklerinden “AmazonGlobal Standart Shipping” yani en ucuz olanı seçiyorum. 9-14 gün diyor. Yaklaşık 10 günde geliyor genelde.

Siparişi Finalize Etmek

Şimdi en can alıcı noktaya gelmiş bulunmaktayız. Bu ekrandaki ufak bir kur hatası ile daha fazla ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Altı çizili olan kur fiyatı amazonun kendisinin işlem yaptığı kur fiyatıdır. Buna dikkat edin çünkü her zaman sizin bankanızın verdiği kur fiyatından daha fazladır. O yüzden her zaman ödemeyi USD cinsinden yapın. Eğer TRY ile öderseniz hep daha fazla ödemek zorunda kalırsınız.

Son olarak “Place your order in USD” diyorum ve siparişimi veriyorum.

Evet Amazon’dan ilk siparişimizi tamamlamış olduk. Ama bir yandan en sıkıcı kısıma da girmiş oluyoruz. Bekleme Süreci. 🙁

Not:  Kredi kartınızda sipariş verdikten sonra bir hareket olmazsa şaşırmayın. Amazon hiçbir zaman kargolamaya başlamadan ürünün fiyatını sizden almaz. O yüzden hani ben nasıl olsa siparişi geçtim, hemen paramı karttan çekeyim gibi şeyler de yapmayın siparişiniz iptal olur.

Amazon’da Kargo Takibi Nasıl Yapılır?

Amazondan ilk alışverişimizi tamamladık ve artık en zevksiz bölüme geldik. İlk kez Amazon’dan alışveriş yapanlar için ilk siparişin heyecanı tabiki tartışılmaz  ancak sürekli alışveriş yapan biri olarak bana beklemek artık zor geliyor 🙂  Neyseki amazon bizi konuda hiç üzmeyecek merak etmeyin…

Amazon’un gelişmiş bir kargo takip sistemi var ve ürünü almadan tahmini bir varış süresi belirliyor. Size verdiği varış tarihi en uzun süredir ve genellikle bir aksilik olmaz ise kargonuz bu tarihten önce gelecektir.

İlk önce Profil sayfanızdaki ” Your Orders” butonuna tıklıyoruz.

Karşımıza verdiğimiz siparişlerimiz çıkıyor. Sağdan hemen “Track Package“‘a tıklıyoruz.

Amazon_kargo_takibi_1

Verdiğiniz siparişle ilgili bütün işlemleri bu sayfadan yapıyorsunuz.

Contact seller : Satıcı ile iletişime geçmek için burayı kullanacaksınız.

Return or replace items : Ürünü geri göndermek veya değiştirmek için kullanılıyor.

Leave seller feedback : Satıcıya yorum bırakmak için.

Archive order : Siparişizi arşive kaldırmak istiyorsanız burayı kullanıyorsunuz.

Devam ediyoruz…

 

amazon_kargo_takibi_2

 

Kargo Ne Zaman Gelir ?

Track Package” a tıkladık karşımıza kargomuzun durumunu gösteren bir bar çıkıyor. Kargom normalde  16 Ağustos’ta gelecek gibi görünüyor ancak kontrol ettiğimizde kargonun Pazartesi geleceğini göreceğiz 🙂

Bu siparişi verirken Amazon Standart Shipping’i seçmiştim. Yukarıda bahsettiğim gibi i-parcel ile gönderildi. Kargo takip kodu yukarıda görüldüğü gibi. AGSLEX10001361862 . Zaten sayfada İzmir’e ulaştığı bilgiside yazıyor.

i-Parcel ile gelen kargonuz, Türkiye’ye girdiğinde ya Yurtiçi Kargo’ya yada Sürat kargoya teslim ediliyor. Yani Ptt ile uğraşmak zorunda kalmıyorsunuz. Peki Bu kodla Türkiye’deki takibini nasıl yapabiliriz diye düşünüyorsanız onun da cevabını  hemen size anlatıyorum.

Kargo kodumuzu Amazon’dan kopyalıyoruz ve hemen Google’a “Pts Kargo Takip” yazıp aratıyoruz. Karşımıza çıkan PTS Kargo’nun sayfasına girip, ana sayfadaki bölüme kargo takip numaramızı giriyoruz.

amazon_kargo_takibi_3

Karşımıza kargo detayları çıktı. Paket Yurtiçi kargoya verilmiş. Burada Ref 1 Amazonun takip kodu. Altı çizili olan Ref 2 ise Yurtiçi Kargo’nun verdiği takip kodu oluyor.

amazon_kargo_takibi_4

Yurtiçi Kargo’ya girip baktığımda kargonun bana pazartesi ulaşacağını görüyorum 🙂

Pazartesi kargom geliyor ufakta olsa bir heyecan var tabiki de:) Böylece bir Amazon’dan alışveriş serüvenini tamamlamış olmanın keyfi bir yana, ilk kez amazon’dan alışveriş yapacaklara yardımcı olabilmenin sevincini yaşamak daha güzel bir duygu. Sorularınızı buradan paylaşabilirsiniz. Hepinize keyifli alışverişler.

 

Diğer aklınıza takılanlar için:

Amazondan Alacağım Ürün Gümrük Sınırını Aşıyorsa ?

Eğer almak istediğiniz ürün yasal gümrük sınırı olan 75 euro’dan fazla ise Amazon zaten otomatik olarak “Import Fees” adı altında sizden gümrük bedelini alıyor yani ülkeye girip gümrüğe girdiğinde, siz önceden bedelini ödemiş oluyorsunuz. Eğer ödediğinizden daha bir gümrük bedeli çıkarsa veya gümrüksüz geçerse size farkı iade ediyor.

Amazondan Aldığım Ürün Sahte Çıkar mı ?

Amazon.com tarafından satılan ürünlerde kesinlikle böyle bir kuşkunuz olmasın dünyanın her köşesine her gün binlerce ürün gönderen bir şirkettir.  Eğer ürünü beğenmediğiniz diyelim her türlü geri gönderebilirsiniz. Hatta bazen ürün hasarlı gelince ürünü geri iade almadan paranızı yatırır. Müşteri memnuniyeti konusunda şu an bir numara.

Fulfilled by Amazon Ne demek ?

Amazon üzerinden satış yapan satıcıların, ürünlerinin garantisini Amazon.com veriyor demektir. Bu satıcılardan sorunsuz şekilde alışveriş yapabilirsiniz çünkü tek muhattabınız Amazon’dur.

 

 

Bloga e-posta ile abone ol

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

Bumerang - Yazarkafe

Instagram