Yurtdışı Alışveriş

Aliexpress’ten Alışveriş Nasıl Yapılır?

slider-aliexpress

Aliexpress’i bilmeyen yok sanırım, Gerekli gereksiz milyonlarca ürününü 1 dolar altına üstelik ücretsiz ile kargo satıldığı, çoğu insanın kafasını dağıtmak için girip 1-2 dolara bir şeyler alayım da çıkayım diye başlayan ve o 1 dolarların birleşip 30-50 dolar olduğu bir yer kısaca 🙂   Şimdi Aliexpress’ten alışveriş yaparken en ucuz ve güvenilir satıcıyı nasıl buluruz ve alışverişte işinize yarayabilecek birtakım bilgileri sizinle paylaşacağım.

Aliexpress’ten Alışveriş

Aliexpress’ten alışveriş yapabilmek için önce üye olmamız gerekli. Üyelik işlemi çok basit bu linkten tıklayıp formu doldurduktan sonra e-mail adresinize gelen maili onayladıktan sonra işlem bitiyor.

Adres olarak eğer bir  iş yerinde çalışıyorsanız oranın adresini göstermenizi öneririm. Kargolar PTT ile geldiği için postacıyı kaçırmazsınız. Diğer ayrı bir konuda ev adreslerinde takipsiz postalar kaybolabiliyor ! ama iş adresi olunca sanki biraz daha dikkatli oluyorlar 🙂

Aliexpress’i kullanmaya başlamadan önce siteyi mümkünse İngilizce olarak kullanmanızı tavsiye ederim çünkü Google Translate ile Türkçeye çevirdiği için aradığınız ürünü Türkçe bulmak biraz daha uzun ve zahmetli olabiliyor.

aliexpress'ten alışveriş nasıl yapılır

Şimdi  yüz milyonlarca ürün arasındayız ve bu sitede aynı ürünün onlarca farklı fiyatı var. İlk tavsiyem bu sitede 1 dolar canım ne olacak demeyin ve o 1 dolarları nasıl kazandığınızı hatırlayın. Çünkü o 1 dolarlar bir anda 40-50 dolarlara çıkıyor. İlk alışverişlerimde hep ne olacak sanki 1-2 dolar fazla diyerek onlarca ürün aldım. Sonra hesaplayınca daha ucuza alabileceğim satıcılar olduğunu fark ettim ve hesaba dökünce ortalama 20-30 dolar fazladan ödediğimi gördüm.

Yani bu siteye girince artık bir Çinli gibi hareket ediyoruz ve en ucuz satıcı bulmaya çalışıyoruz. Çünkü kalan dolarla işinize yaramayacak başka şeylerde alabilirsiniz 🙂

aliexpress'ten alışveriş nasıl yapılır

En ucuz satıcıyı bulmak için beğendiğiniz ürünün adını arama alanına girip resimdeki gibi seçin.

Aliexpress Kargo Kaç Günde Gelir ?

Yukarıdaki gibi arama yaparsanız karşınıza ;

Free Shipping : Ücretsiz kargo ile gönderen satıcılar çıkacaktır. Burada öncelikli seçmeniz gereken China Post Registered Airmail olmalı. Eğer ürün çok ucuz ise büyük ihtimalle satıcı kendi yöntemi ile veya  China Post Ordinary Small Packet Plus ile gönderiyordur.  Bu kargolar kayıtlı değildir ve Çin’den çıktığı andan itibaren takip edemezsiniz. Eğer illa takipli olsun derseniz söylediğim gibi 1-1.50  dolar fazla ödeyerek kayıtlı posta ile gönderilmesini sağlayabilirsiniz.

China Post Registered Airmail : 15-20 gün arasında ulaşır. Kargoyu takip edebilirsiniz.

China Post Ordinary Small Packet Plus : 21-40 gün arasında ulaşır . Kargoyu takip edemezsiniz.

Hongkong Post : 10- 18 gün arasında ulaşır. Kargoyu takip edebilirsiniz.

aliexpress'ten alışveriş nasıl yapılır

Kargo Süreleri hakkında bilgi almak isterseniz aşağıdaki yazıma bir göz atın

Yurtdışından gelen kargo kaç günde gelir

Aliexpress’ten Alışveriş Yaparken Güvenilir Satıcıları Bulmak

Satıcının Rating Oranı : Bu satıcının kullanıcılar tarafından aldığı olumlu olumsuz yorumların ortalamasıdır. Satıcının yüzdesi ne kadar yüksek ise güvenilirlik oranı ve hizmet kalitesi o kadar fazla demektir. 

Eğer ürünün sayfasında dikkat ederseniz o ürün kaç kere satıldığı ve aldığı yorumlar vardır. Resimli yorumlara bakabilir hatta Türkiye’den aynı ürün alan diğer kullanıcıların yorumları varsa onları da aşağıda gösterdiğim yerden okuyabilirsiniz.

aliexpress'ten alışveriş nasıl yapılır

Resimdeki satıcı bu üründe  5 üzerinden 4.9 gibi bir puan ortalaması yakalamış. Solda görülen ise Aliexpress üzerinden yaptığı 67779 işlemden %97.8 olumlu yorum almış. Yani bu satıcıdan bu ürünü rahatça alabilirsiniz.

1 Piece Only:  Bu seçenek bize tek parça olarak satılan ürünleri görmemizi sağlıyor. Çünkü aynı ürünün toptan olarak satışları da olduğu için eğer topluca ürün almayacaksanız bu seçeneği seçmenizde fayda var.

Aliexpress Gümrük Sınırı

Aliexpress’ten alışveriş yaparken dikkat etmemiz gereken bir başka konu da ürünün fiyatının 75 euro’yu geçmemesidir. Yoksa parça parça aldığınız ürünlerde sıkıntı yaşamazsınız , ayrıca belirli bir alışveriş sınırı olmadığı için farklı zamanlarda istediğiniz kadar ürün alabilirsiniz.  Bir de aynı üründen toptan olarak alıyorsanız gümrük takılma ihtimali vardır bununda unutmayın. Ancak bu bahsettiğim konu sizin ürünlerinizin hacmi ile de alakalıdır. Örneğin: 100 adet saç tokası sorun olmaz ama 20 adet ayakkabı alırsanız gümrük memuru ile tanışabilirsiniz :).

Cep Telefonu ve Sim kart içeren ürünler yasaklı ürünlerdir. Kargonuz gümrükte takılır ve satıcıya geri gider buna da özellikle dikkat edin. 

 

Bu konuda aklınızda soru işaretleri varsa alttaki yazıma göz atmanızı tavsiye ederim.

Yurtdışından Alışveriş yaparken bilmeniz gerekenler

Alışveriş kısmı bu kadardı. Şimdi sepette ki ürünleri ödeme nasıl yapılıyor ona bakalım.

Aliexpress’te Ödeme Nasıl Yapılır ?

Sepetiniz de birden fazla ürün var ama siz aralarından bazılarını almak isterseniz “Buy from this seller “ butonuna tıklayın. Sadece o ürünleri ödersiniz.

Ödeme kısmı normal gayet basit eğer bir debit veya kredi kartınız varsa onu kullanarak rahatça alışverişinizi tamamlayabilirsiniz.

Aliexpress’ten alışveriş yapma güvenli midir diye sorarsanız. Alışveriş yapmak gayet güvenli yüzlerce alışverişim olmuştur şu ana kadar ama bir sorun yaşamadım diyebilirim.

Ama yine de tereddütleriniz varsa debit kart kullanmanızı tavsiye ederim. Ben alışverişlerimde  Enpara’nın debit kartını kullanıyorum ve sonradan fazla çekim gibi dertlerim olmuyor.

Eğer debit kartınız yoksa kendinize limit ayarlı bir sanal kart oluşturabilirsiniz.

Ödeme yapmadan önce mobil aplikasyonunu da indirin ve sepetinizdeki fiyata oradan tekrar bakın genellikle mobilden alışverişlerde belirli bir oranda indirim oluyor. Oradan da belki 1-2 dolar karınız olabilir 😉

Aliexpress Derecelendirmeleri A0, A1, A2, A3, A4 nedir?

Ödemeyi yaptıktan sonra “My Orders” yani siparişlerim kısmından ürünün durumunu görebilirsiniz. Büyük ihtimalle  Your Payment is Being Verified” yazısını görürsünüz. Bu ödemenizin onaylanma sürecinde olduğunu belirtir. Bu süre yeni kullanıcılar için genellikle 24 saattir. Eğer Aliexpress üye dereceniz yüksek ise daha kısa sürede onaylanacaktır.

Peki bu derecelendirme neye göre yapılıyor? Aliexpress çok alışveriş yapan müşterilerine dereceler veriyor. Bir nevi vip hizmet gibi düşünülebilir. Bu derecelendirme A0,A1,A2,A3,A4 diye sıralanıyor. Satıcıların size nasıl davranması gerektiğini belirliyor.

aliexpress'ten alışveriş nasıl yapılır

Aliexpress’ten alışveriş yaparken harcadığınız her 1 dolar için 1 puan kazanıyorsunuz. Ayrıca yaptığınız her yorum içinde 1 puan veriyorum. Her gün yaptığınız alışveriş için  ayrıca 5 puan kazanabiliyorsunuz. Yıl sonunda puanlarınız sıfırlanıyor. Derecelendirmeye göre de avantajları şöyle;

1- Ürünlerin fiyatı düşünce bilgilendirilme: A1,A2,A3,A4

2- Hızlı para iadesi: A3 ve A4 üyelerinin aldıkları ürünlerinden vazgeçmeleri yada geri göndermeleri durumunda para iadesi hızlı bir şekilde yapılıyor.

3- Öncelikli Sıra Hizmeti: Sadece A4 üyelerinin yararlanabildiği bir hizmet. Dispute açtığınız zaman Aliexpress müşteri hizmetleri birimi sizin sorunuzla öncelikli olarak ilgileniyor. Günlerce beklemiyorsunuz.

Yani aman aman bir özelliğinin olmadığını görüyoruz baktığımızda. Parayı veren düdüğü çalar mantığı benimsenmiş.

Ödeminiz Onaylandıktan sonra ürünün durumu “Awating Shipment” a döner. Bu da satıcının ürünü kargolaması bekleniyor demektir. Belirli bir süre içinde kargoya vermesi gerekmektedir. Bu süreyi isterseniz uzatabilirsin yoksa siparişinizi iptal edebilirsiniz.

Aliexpress Kargo Takibi ve Onay Süreci

Satıcı ürün kargoladı ise  size hemen bildirim mesajı gelecektir.  Sipariş ekranına gittiğinizde eğer ürün takipli posta ile gönderildi ise aşağıdaki gibi bir takip kodu olacaktır. Bu kargo takip kodu ile site üzerinden  “Track Order” ile takip edebileceğiniz gibi 17track.net sitesinden birden fazla kargo takip kodu ile aynı anda takip edebilirsiniz. Eğer Aliexpress kargonuz Türkiye’ye girmişse. Ptt’nin gonderitakip.ptt.gov.tr sayfasından kargonuzun nerede olduğunu görebilirsiniz. Türkiye’ye girmişse zaten Ptt kargo ile 2-3 günde adresinize gelir.

aliexpressten-alisveris-nasil-yapilir-5

Eğer aldığınız ürün elinize sorunsuz ulaştı ve ürün ilandaki gibiyse “Confirm Goods Received” yazan yere tıklayıp siparişi onaylamanız gerekiyor. Bu sayede para satıcıya aktarılıyor ve sipariş tamamlanmış oluyor.

Aliexpress Para iadesi İşlemleri ve Open Dispute Nasıl Açılır ?

Eğer aldınız ürün belirtilen sürede elinize ulaşmadı, ürün hasarlı geldi veya ürün eksik gönderildi ise “Open Dispute” yazan yere tıklıyorsunuz.

Karşımıza bir form çıkıyor var bizden bazı bilgileri girmemizi istiyor.

aliexpressten-alisveris-nasil-yapilir-6

Eğer ürün geldi ve bir şekilde istediğiniz gibi değilse yukardaki şıklardan sizin durumunuzu belirtenleri seçmeniz gereklidir.

 

aliexpressten-alisveris-nasil-yapilir-7

Son olarak sizden Full Refund yada Partial Refund mu istiyorsunuz diye sorulur. Full Refund paranın tamamı, Partial Refund ise bir kısmıdır. Eğer ürün sorunlu ve çalışmıyor ise tamamını isteyebilirsiniz. Eğer eksik geldiyse veya rengi farklıysa bir kısmını talep edebilirsiniz.

Bu arada 11.11.2016 tarihde Aliexpress’in meşhur 11.11 Global Shopping Fest’i yani alışveriş festivali başlıyor ve çoğu üründe inanılmaz indirimler olabiliyor. Eğer ilgilendiğiniz ürün var ise şimdiden sepete atın ve bekleyin çünkü bazen satıcılar fiyatı yükseltip o gün indirim yapıyorlar. Aklınızda olsun..

Aliexpress’ten alışveriş yapmak için bilmeniz gerekenleri anlatmaya çalıştım. Eğer hala aklınızda sorular var ise yorum kısmından paylaşmaktan çekinmeyiniz. İyi Alışverişler…

Bloga e-posta ile abone ol

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

Bumerang - Yazarkafe

Instagram